Autor: Adam Spáčil

S&P 500 klesl o 20 % - je čas koupit tyto 3 růstové akcie?

Výprodeje na akciových trzích byly v minulosti skvělou příležitostí k nákupu. Makroekonomické problémy, jako je vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby, se letos na Wall Street dostaly do popředí zájmu.

Výprodeje na akciových trzích byly v minulosti skvělou příležitostí k nákupu.

Makroekonomické problémy, jako je vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby, se letos na Wall Street dostaly do popředí zájmu. Někteří investoři na ně reagovali prodejem akcií v naději, že se tak zajistí proti riziku recese. Tento prodejní tlak způsobil, že se index S&P 500 ocitl na sestupné dráze a jeho hodnota klesla o 20,2 % oproti svému maximu, čímž se v současné době nachází v oblasti medvědího trhu.

Poklesy mohou být děsivé i pro zkušené investory. Je však důležité činit racionální rozhodnutí. Index S&P 500 již mnohokrát prudce klesl, ale vždy přišel býčí trh, který tyto ztráty smazal. Z tohoto důvodu - ať už nás čeká recese, nebo ne - se současný pokles skutečně jeví jako dobrá příležitost k nákupu.

Zde jsou tři chytré růstové investice do akcií, které můžete uskutečnit právě teď.

1. Arista Networks

Společnost Arista Networks, specialista na vysokorychlostní sítě, pomohla revolučně změnit odvětví datových center. Její platformy pro přepínání a směrování umožňují klientům zavádět rychlé, programovatelné sítě ve veřejných cloudech, soukromých datových centrech a podnikových kampusech a hladce propojovat všechny jejich IT infrastruktury. Arista také poskytuje softwarové produkty pro orchestraci síťových pracovních postupů, telemetrii a zabezpečení poháněné umělou inteligencí.

Společnost Cisco si stále drží vedoucí postavení v oblasti přepínání, i když její podíl na trhu klesl za posledních deset let ze 78 % na 41 %. Podíl společnosti Arista mezitím vzrostl ze 4 % na 19 %. A co víc, Arista je ve skutečnosti lídrem v kategoriích vyšších rychlostí, včetně 100G, 200G a 400G přepínačů, a to je směr, kterým se odvětví ubírá.

Tato silná pozice na trhu se promítla do dobrých finančních výsledků. Tržby společnosti Arista vzrostly v uplynulém roce o 28 % na 3,2 miliardy dolarů, a přestože rostoucí náklady mírně snížily marže, společnost přesto vygenerovala volný peněžní tok ve výši 904 milionů dolarů, což je o 16 % více než v předchozím roce.

Do budoucna by měl být růst v oblasti cloud computingu pro společnost Arista příznivým faktorem. Aby datová centra udržela krok s poptávkou, budou potřebovat rychlejší síťová řešení, která podpoří nárůst připojených zařízení. V této souvislosti vedení společnosti odhaduje tržní příležitosti do roku 2025 na 35 miliard dolarů, což společnosti Arista ponechává dostatek prostoru pro rozvoj jejího podnikání. Proto se zdá, že je nyní vhodná doba pro nákup této růstové akcie.

2. Adobe

Softwarový gigant Adobe rozděluje své podnikání na dva segmenty. Segment digitálních médií představuje sadu aplikací pro kreativní design a digitální pracovní postupy s dokumenty, z nichž mnohé se staly průmyslovými standardy. Patří sem produkty jako Photoshop pro úpravu obrázků, Illustrator pro vektorovou grafiku a Premiere Pro pro střih videa.

Kromě toho společnost Adobe poskytuje doplňkovou sadu aplikací pro digitální zkušenosti v oblasti analytiky, marketingu a obchodu. Tyto nástroje mění data v poznatky a pomáhají klientům zapojit spotřebitele pomocí cílených marketingových materiálů a personalizovaných nákupních zkušeností. Stojí za zmínku, že ačkoli je společnost Adobe známá především díky svým kreativním aplikacím, výzkumná společnost Gartner ji nedávno uznala za lídra v oblasti technologií pro digitální zážitek.

Za zmínku stojí také to, že společnost Adobe čelí silné konkurenci ze strany Salesforce v oblasti digitálních zkušeností, ale šíře portfolia digitálních médií společnosti Adobe je bezkonkurenční. A co víc, doplňkovost jejích nástrojů pro digitální média založených na kreativitě a nástrojů pro digitální zážitky založených na datech dává společnosti Adobe výhodu, protože umožňuje klientům bezproblémově navrhovat a poskytovat přesvědčivý obsah.

Díky řadě špičkových produktů v oboru vykazuje společnost Adobe impozantní finanční výsledky jako hodinky. V uplynulém roce vzrostly příjmy o 18 % na 16,1 miliardy dolarů a volný peněžní tok se zvýšil o 18 % na 6,8 miliardy dolarů. A co je ještě důležitější, vedení společnosti odhaduje své tržní příležitosti na 205 miliard dolarů do roku 2024, což ponechává spoustu prostoru pro růst. Proto se vyplatí tuto akcii koupit.

3. ETF Vanguard S&P 500

Vanguard S&P 500 ETF je burzovně obchodovaný fond, který sleduje index S&P 500. Jinými slovy, sleduje výkonnost 500 největších amerických společností. To znamená, že investoři mají výhodu okamžité diverzifikace - což je bezpečnější než jednotlivé akcie - a zároveň získávají expozici vůči některým z nejznámějších společností na světě. Mezi pět největších podílů patří například Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Tesla.

Výdajový poměr fondu v současné době činí 0,03 %, což znamená, že za portfolio v hodnotě 5 000 USD zaplatíte pouze 1,50 USD ročně. A vzhledem k tomu, že index S&P 500 klesl oproti svému maximu o 18 %, zdá se, že je nyní skvělá doba pro nákup tohoto ETF.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články