Autor: Adam Spáčil

Společnost Sony a rodina Lego vsadily na Metaverse a investovali 2 miliardy dolarů do Epic Games

Tvůrce Fortnite, společnost Epic Games, získal 2 miliardy dolarů od Sony a rodiny Lego, což je obrovská transakce, která podtrhuje nadšení velkých firem z takzvaného "metaversa".

Tvůrce Fortnite, společnost Epic Games, získal 2 miliardy dolarů od Sony a rodiny Lego, což je obrovská transakce, která podtrhuje nadšení velkých firem z takzvaného "metaversa".

V pondělí Epic oznámil, že do společnosti vloží 1 miliardu dolarů a stejnou částku investuje i rodinná investiční společnost KIRKBI, která stojí za společností Lego. Transakce, která podléhá obvyklým podmínkám uzavření, by Epic ocenila na 31,5 miliardy dolarů.

Tato zpráva přichází v návaznosti na partnerství, které minulý týden oznámily společnosti Epic a Lego a jehož cílem je společný vývoj "rodinného" metaversa pro děti. Lego již má úspěšnou řadu videoher založených na lukrativních sériích, včetně Disneyho Star Wars a Warner Bros Batman.

"Část našich investic je zaměřena na trendy, o nichž se domníváme, že ovlivní budoucí svět, ve kterém budeme žít my a naše děti," uvedl v pondělním prohlášení Soren Thorup Sorensen, generální ředitel společnosti KIRKBI.

"Tato investice urychlí naše zapojení do světa digitálních her a jsme rádi, že můžeme investovat do společnosti Epic Games a podpořit tak její další cestu růstu s dlouhodobým zaměřením na budoucí metaverse."

Hype kolem metaversa, navrhované sítě rozsáhlých virtuálních světů, v poslední době vzal firemní svět útokem. Tento trend odstartoval Facebook, který se přejmenoval na Meta, a několik velkých značek včetně JPMorgan, Samsung a Nike začalo s touto technologií experimentovat.

Společnosti jako Epic a Roblox však o vybudování metaverza mluví už dlouho.

V battle-royale hře Fortnite od společnosti Epic může až 100 hráčů bojovat o to, kdo zůstane poslední naživu. Rozvíjí se však i v jiných formách zábavy, například pořádáním hudebních koncertů umělců, jako jsou Travis Scott a Marshmello.

Roblox chce vytvořit metaverzum, kde se mohou shromažďovat miliony lidí a hrát hry nebo dokonce pracovat ve virtuální ekonomice poháněné vlastní měnou Robux.

Generální ředitel Epic Games Tim Sweeney uvedl, že nové finanční prostředky pomohou společnosti "urychlit naši práci na budování metaverza".

"Při vytváření nového pojetí budoucnosti zábavy a hry potřebujeme partnery, kteří sdílejí naši vizi. Ty jsme našli v partnerství se společnostmi Sony a KIRKBI," uvedl Sweeney ve svém prohlášení.

Společnost Epic Games je sice známá především jako tvůrce hry Fortnite, ale je to herní velmoc. Společnost vyvinula Unreal Engine, jednu z největších platforem používaných k tvorbě her, a provozuje vlastní online obchod s hrami, který konkuruje společnostem Microsoft a Valve.

Společnost se ocitla v centru ostrého sporu mezi vývojáři aplikací a společností Apple ohledně poplatků App Store. V loňském roce soudce rozhodl, že Apple již nemůže bránit vývojářům v tom, aby uživatele odváděli od vlastního platebního systému společnosti Apple. Technologický gigant si obvykle bere 15 až 30 % podíl ze všech nákupů v aplikacích.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články