Toyota překonala krizi a plně obnovuje výrobu

Přestože japonskou Toyotu „srazil do kolen“ nedostatek čipů, automobilka v prosinci opět spustí všechny výrobní linky. Největší světový výrobce aut tvrdí, že krizi už má za sebou.

Přestože japonskou Toyotu „srazil do kolen“ nedostatek čipů, automobilka v prosinci opět spustí všechny výrobní linky. Největší světový výrobce aut tvrdí, že krizi už má za sebou.

Toyota nesnížila ani svůj plán – vyrobit devět milionů aut v letošním roce, který v Japonsku účetně končí 31. března 2022. Už v prosinci chce vyrobit 800 000 aut, což bude letos rekord, uvedla japonská tisková agentura Kjódó. Toyota předpokládá vyrobit asi 300 000 aut v Japonsku a zhruba 500 000 ve svých továrnách jinde ve světě. Manažeři automobilky potvrdili, že společnost udělá vše, aby dodala co nejdříve svým zákazníkům co nejvíce vozů.

Potíže v dodavatelských řetězcích s nedostatkem některých dílů podle manažerů Toyoty končí. „Díky spolupráci s našimi dodavateli bude všech 14 závodů a 28 výrobních linek v Japonsku fungovat normálně,“ uvedla v tiskové zprávě Toyota. 

Toyota přitom byla nedostatkem čipů zasažena méně než jiné automobilky, protože měla díky velkým objemům objednávek u asijských výrobců polovodičů výsadní postavení. Přesto ji globální nedostatek některých dílů zasáhl. Automobilka musela kvůli nedostatku způsobenému covidovou pandemií omezit výrobu zejména v září, kdy její celosvětová produkce meziročně klesla o 39 %. Propad výroby v japonských továrnách automobilky dokonce dosáhl 55 procent.

Automobilka působí také v České republice. Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně vyrábí nejprodávanější model v Evropě – Toyota Yaris. Díky masivním investicím se automobilka v Česku zaměří hlavně na hybridní vozidla, které dnes tvoří až 80 procent evropských prodejů Yarisu. Hybridní pohonná jednotka, používaná pro vozy z České republiky, se vyrábí v Polsku.

Toyota Motor Corporation (TM) je největším výrobcem automobilů na světě. Vyrábí jak osobní automobily, tak dodávky, nákladní auta i autobusy. Je zároveň osmou největší společností světa. Její akcie se obchodují na hlavním trhu americké burzy NYSE. Poslední rok se akcie drží ve stabilním růstovém trendu v rozsahu 116 USD až 185 USD za akcii. Většina burzovních analytiků, kteří sledují Toyota Motor Corporation, vydává doporučení koupit s průměrnou cílovou cenou mírně přesahující 220 USD za akcii. Po aktuálním oznámení o plném znovuobnovení výroby lze očekávat stoupající zájem burzovních investorů a traderů.

Zdroje: autonews.com, zacks.com, unsplash

Nejnovější články