Autor: Radka Guzi

Bude rok 2022 čtvrtým nejhorším rokem na akciovém trhu?

Akciový trh byl v době pandemie v poměrně dobré kondici, ovšem to se změnilo příchodem roku 2022, kdy lze hovořit o tom, že akcie zažívají svůj čtvrtý nejhorší rok v historii.

Akciový trh byl v době pandemie v poměrně dobré kondici, ovšem to se změnilo příchodem roku 2022, kdy lze hovořit o tom, že akcie zažívají svůj čtvrtý nejhorší rok v historii.

Akcie zažívají pokles i o 30 % a trend není vůbec příznivý. Pakliže se nic zásadního nezmění, zapíše se rok 2022 jako čtvrtý nejhorší rok na akciovém trhu v dějinách cenných papírů. K tomuto faktu mimo jiné přispěla rusko-ukrajinská vojenská agrese, inflace, vysoké úrokové sazby a energetická krize.

Vojenský konflikt na Ukrajině

Takto prudké klesání akciového trhu jsme nezažili ani v 90. letech. Ekonomové se shodují na tom, že prudký pokles akciového trhu nastal právě vojenským vpádem Ruska na Ukrajinu. Toto tvrzení například podporuje i fakt, že dva týdny po tomto vojenském aktu zaznamenala stockholmská burza pokles akcií o více než 20 %. Analytici uvádějí, že to byl opravdový šok pro trh s cennými papíry, neboť jsme se nacházeli přibližně v první třetině hospodářského cyklu, u kterého jsme doposud byli zvyklí na to, že trvá přibližně 10 let.

Inflace a úrokové sazby

Růst cenové hladiny děsil a děsí nejednoho investora. Především negativní prognóza inflace se podepisuje na investičním rozhodování investorů. Na ekonomickou situaci reagují centrální banky zvyšujícími se úrokovými sazbami, které jsou ovšem mnohdy očima investorů vnímány spíše jako „groteskní“.

Náročný rok 2023 pro firmy

Během léta se na akciovém trhu objevovaly pozitivnější náznaky, ty ovšem podzimní období absolutně převálcovalo a akciový trh se ocitl v klesajícím trendu. Analytici se domnívají, že těžká situace na akciovém trhu bude trvat i několik let. Zcela jednoznačně bude následují rok, tedy rok 2023, znamenat obtížné období pro firmy. Firmy totiž stojí před vypořádáním se velmi nelehkých otázek, jako je například: „Jak přežít energetickou krizi? Jak zajistit nábor nových kvalifikovaných pracovníků? Jak zůstat konkurenceschopný pro trh? Jak zůstat atraktivním zaměstnavatelem nejen v inflační době?“

Psychologie investování, když je akciový trh v krizi

Když se akciový trh nenachází zrovna v růžovém období, mají investoři spíše tendenci jednat iracionálně než logicky. Emoce tak mohou být značným nepřítelem investora, a to zejména v době, kdy se akciový trh nachází v poklesu. Důsledkem emočního rozhodnutí může například být i to, že investor se rozhodne, že akcie prodá, i když není optimální doba. Takovým to jednáním pak investor logicky přijde o výnosy.

V situaci, kdy akciový trh se propadá, je vnímané riziko spojené s investováním vyšší. Typickým jevem také je to, že menší investoři z takového trhy spíše vystupují, ale na druhé straně mezinárodní investoři na tento trh vstupují s kapitálem.

Když akciový trh zažívá období růstu, jako tomu bylo například v roce 2020, investoři nabývají dojmu, že riziko spojené s investováním do akcií je nižší, což je ovšem pouze „optický klam“. Riziko spojené s investováním není nutně spjato s aktuální výkonností akciového trhu. Naopak vyšší výkonnosti často dosahují právě akcie, které investor nakoupil v jejich propadu a počkal si na rostoucí trend na akciovém trhu.

 

Zdroje:

svt.se

unsplash.com

Nejnovější články