Autor: Radka Guzi

Čínská ekonomika vzrostla v roce 2021 o 8,1 % ve srovnání s předchozím rokem

Čínská ekonomika vzrostla v roce 2021 o 8,1 %, protože průmyslová výroba do konce roku neustále rostla a kompenzovala pokles maloobchodních tržeb, podle oficiálních údajů čínského Národního statistického úřadu zveřejněných v pondělí.

HDP ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 4 % oproti předchozímu roku, podle čínského národního statistického úřadu. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že Čína ve čtvrtém čtvrtletí vykáže růst HDP o 3,6 %. Maloobchodní tržby však zaostaly za očekáváním, v prosinci meziročně vzrostly o 1,7 %. Analytici oslovení agenturou Reuters předpovídali nárůst o 3,7 %. Za celý rok očekávali čínští ekonomové v roce 2021 průměrný růst o 8,4 %, podle poskytovatele finančních údajů Wind Information.

Čínská ekonomika vzrostla v roce 2021 o 8,1 %, protože průmyslová výroba do konce roku neustále rostla a kompenzovala pokles maloobchodních tržeb, podle oficiálních údajů čínského Národního statistického úřadu zveřejněných v pondělí.

Podle statistického úřadu vzrostl HDP ve čtvrtém čtvrtletí oproti loňskému roku o 4 %. To je rychleji než 3,6% nárůst odhadovaný podle průzkumu agentury Reuters. Za celý rok očekávali čínští ekonomové v roce 2021 průměrný růst 8,4 %, podle poskytovatele finančních údajů Wind Information.

Průmyslová výroba v prosinci vzrostla o 4,3 % oproti předchozímu roku, uvedl úřad, čímž také překonal prognózu agentury Reuters o růstu o 3,6 %. Především výroba automobilů vzrostla poprvé od dubna, v prosinci meziročně o 3,4 %.

Investice do fixních aktiv pro rok 2021 vzrostly o 4,9 %, čímž překonaly očekávání růstu o 4,8 %. Investice do nemovitostí vzrostly o 4,4 %, zatímco investice do infrastruktury o 0,4 %.

Investice do výroby vzrostly v roce 2021 o 13,5 % oproti předchozímu roku, přičemž nejvíce vzrostly investice do speciálních strojů, meziročně o 24,3 %, podle údajů zpřístupněných přes Wind.

Maloobchodní tržby však zaostaly za očekáváním a v prosinci meziročně vzrostly o 1,7 %. Analytici oslovení agenturou Reuters předpovídali nárůst o 3,7 %.

„Musíme si uvědomit, že vnější prostředí je komplikovanější a nejistější a domácí ekonomika je pod trojím tlakem poklesu poptávky, nabídkového šoku a slábnoucích očekávání,“ uvedl úřad v prohlášení.

Míra nezaměstnanosti ve městech v prosinci odpovídala průměru za rok 5,1 %. Míra nezaměstnanosti osob ve věku 16 až 24 let zůstala mnohem vyšší na 14,3 %.

„Lepší než očekávané údaje o HDP nic nemění na celkovém obrázku: čínská ekonomika je prozatím pod mnoha protivětry a probíhá cyklus uvolňování politiky,“ konstatoval Larry Hu, hlavní ekonom Číny v Macquarie.

Hu poukázal na to, jak Čínská lidová banka v pondělí poprvé od dubna 2020 snížila výpůjční náklady střednědobých půjček. Očekává, že centrální banka sníží základní úrokovou sazbu 20. ledna.

Čínská politika nulového výskytu Covid zasahuje výdaje

Čínská politika nulového výskytu Covid zaměřená na kontrolu pandemie si vyžádala obnovená cestovní omezení v zemi, včetně uzamčení města Si-an ve střední Číně koncem prosince.

V lednu byla zcela nebo částečně uzamčena i další města, aby bylo možné kontrolovat ohniska ohnisek spojených s vysoce přenosnou omikronovou variantou. Analytici se začali ptát, zda výhody čínské strategie zero-Covid převažují nad náklady, vzhledem k tomu, jak nakažlivá a potenciálně méně fatální varianta omikronů je.

Goldman Sachs snížila svou prognózu růstu čínského HDP v roce 2022 na základě očekávání, že politika nulového počtu Covid způsobí zvýšená omezení obchodních aktivit. Analytici však uvedli, že největší dopad bude mít na spotřebitelské výdaje.

Maloobchodní tržby klesly v roce 2020 o 3,9 %, přestože celková čínská ekonomika během pandemie rostla. Spotřebitelské výdaje od té doby zůstávaly pomalé, částečně proto, že cestovní omezení brzdí turistický ruch.

V roce 2021 vzrostly celkové maloobchodní tržby o 12,5 % oproti poklesu v předchozím roce a také překonaly úrovně roku 2019.

Nicméně pouze městské oblasti zaznamenaly nárůst maloobchodních tržeb v loňském roce oproti úrovním v roce 2019. Spotřebitelské výdaje ve venkovských oblastech v loňském roce zůstaly 1,8 % pod úrovněmi z roku 2019, podle analýzy dat Wind.

Příjmy obchodních zaměstnanců obecně mezi lety 2020 a 2021 vzrostly, zejména v odvětvích náročných na pracovní sílu, jako je stravování a výroba, řekla minulý týden Christine Peng, vedoucí spotřebitelského sektoru Velké Číny v UBS, během mediálního hovoru.

Poznamenala však, že rostoucí nejistota má za následek, že spotřebitelé odkládají nákupy diskrečního zboží, jako jsou nové klimatizace. Peng řekl, že spotřebitelé také uvažují v delším časovém horizontu a že v domácnostech jsou spotřebitelky ochotnější kupovat pojištění nebo jiné produkty finanční správy.

V rámci prosincových údajů o maloobchodních tržbách zaznamenala největší pokles auta, meziročně o 7,4 %, následovaná 6% poklesem domácích spotřebičů a 3,1% poklesem nábytku. Největší nárůst zaznamenaly minulý měsíc tržby za zboží denní potřeby, o 18,8 % více než před rokem.

„Pandemie by mohla být i nadále brzdou oživení spotřebitelských výdajů, ačkoli situace v Číně zůstává relativně pod kontrolou... ve srovnání s jinými velkými ekonomikami,“ Bruce Pang, vedoucí makro a strategického výzkumu ve společnosti China Renaissance, uvedl v prohlášení. Očekává, že spotřeba zůstane v prvním čtvrtletí pod tlakem.

„Myslíme si, že Čína má možnost zmírnit omezení COVID, což by mohlo zvýšit spotřebu a důvěru trhu; ale podle našeho názoru by bylo velmi nepravděpodobné, že by opustila přístup netolerance před zimními olympijskými hrami v Pekingu a před dvěma zasedáními výroční parlamentní schůze v březnu.“

Hrubý domácí produkt Číny vzrostl v roce 2020 oproti předchozímu roku o 2,2 %. Vyplývá to z nejnovějších údajů Národního statistického úřadu, který v prosinci zveřejnil roční revizi dat, která snížila růst HDP v roce 2020 o 0,1procentního bodu.

Ve srovnání s původním vydáním dříve v roce 2021 zaznamenaly nemovitosti, doprava a ubytování a restaurace největší revizi směrem dolů. Největší nárůst zaznamenaly činnosti v oblasti pronájmu, leasingu a obchodních služeb, dále pak zpracovatelský průmysl.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články