Autor: Radka Guzi

EU plánuje navýšení výroby čipů o několik miliard eur, aby se zmírnily výpadky dodávek

Posílení výroby čipů v Evropské unii bylo jedním z klíčových slibů, které von der Leyen učinila v září, když oslovila evropské zákonodárce. Návrhy přicházejí v době, kdy se EU snaží posílit svou roli ve světě technologií.

Posílení výroby čipů v Evropské unii bylo jedním z klíčových slibů, které von der Leyen učinila v září, když oslovila evropské zákonodárce. Návrhy přicházejí v době, kdy se EU snaží posílit svou roli ve světě technologií. V současné době Evropská unie podporuje více investic do výroby čipů ve snaze odvrátit další narušení dodavatelského řetězce. Jejím cílem je, aby se nakonec stala méně závislá na zahraničních firmách.

Evropská komise, výkonná složka EU, v úterý oznámila nový zákon o evropských čipech, který do roku 2030 umožní dodatečné veřejné a soukromé investice ve výši 15 miliard eur (17,11 miliardy dolarů).

„Pandemie také bolestně odhalila zranitelnost dodavatelských řetězců čipů. Všichni víte, že globální nedostatek čipů skutečně zpomalil naše oživení,“ řekla v úterý předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Výrobci automobilů a další podniky v bloku se po pandemii koronaviru potýkaly s problémy, protože byly ovlivněny dodavatelské řetězce a způsobily omezený přístup k tolik potřebné technologii. Čipy se používají pro nejrůznější každodenní účely, jako je domácí potřeby a výroba automobilů.

„Dali jsme si za cíl mít v roce 2030 20% podíl na celosvětovém trhu výroby čipů zde v Evropě. Právě teď jsme na 9 %,“ uvedla von der Leyenová.

Komise v úterý oznámila svůj záměr upravit pravidla státní podpory tak, aby podpořila více veřejných investic v této oblasti. Aby nový projekt získal veřejné financování při respektování pravidel státní podpory, musel by splnit test „prvního svého druhu“. To by znamenalo ukázat, že ekvivalentní zařízení již neexistuje nebo bude existovat. Nejnovější návrhy musí ještě projednat a schválit evropské členské státy a zákonodárci. Přicházejí však v době, kdy se EU snaží posílit svou roli ve světě technologií.

Termín digitální suverenita popisuje myšlenku, že blok musí podporovat vlastní inovace a stát se méně závislým na zahraničních technologiích a zahraničních společnostech. Tento koncept si v posledních letech získal větší pozornost a podporu v evropských kruzích uprostřed geopolitického napětí mezi Čínou a USA.

V současné době se velká část světové produkce čipů odehrává v Číně a na Tchaj-wanu.

„Pokud chce Evropa ovládat svůj vlastní osud, musí se zapojit do návrhu systémů umělé inteligence nové generace. To vyžaduje místní výzkum a vývoj, návrh a výrobu čipů,“ uvedli analytici z ING v úterý. V listopadu však šéf evropské soutěže varoval před jakýmikoli nerealistickými očekáváními o roli Evropy v polovodičovém prostoru.

„Čísla, o kterých jsem slyšela, jakési počáteční investice, aby byly plně soběstačné, to činí nerealizovatelné,“ konstatovala Margrethe Vestagerová, výkonná viceprezidentka Evropské komise. „Důležité je, že v Evropě je jiná úroveň výrobní kapacity.“ Podle údajů komise býval evropský podíl na trhu polovodičů v 90. letech 40 %.

„Zároveň byste potřebovali spoustu čipů, které pocházejí ze starší technologie, spoustu čipů, které jdou do jakéhosi internetu věcí, do vaší lednice, vašeho kávovaru... to je starší technologie a bude to trvat docela dlouho, protože tento druh migruje do náběžné hrany,“ vysvětlovala Vestagerová a poznamenala, že je důležité „vidět se v globální perspektivě a vidět, s kým bychom chtěli mít skutečnou vzájemnou závislost, a také se politicky zavázat, že každému pomůžeme.“

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články