Podle společnosti Chainalysis vzrostla částka ukradená při loupežích kryptoměn v letošním roce o 60 % na 1,9 miliardy dolarů

Podle zprávy společnosti Chainalysis, která odhaduje, že od ledna do července letošního roku přišlo toto odvětví v důsledku hackerských útoků o 1,9 miliardy dolarů, vzrostla letos částka ukradená při loupežích kryptoměn o 60 %.

Podle zprávy společnosti Chainalysis, která odhaduje, že od ledna do července letošního roku přišlo toto odvětví v důsledku hackerských útoků o 1,9 miliardy dolarů, vzrostla letos částka ukradená při loupežích kryptoměn o 60 %.

To je více než 1,2 miliardy dolarů nahlášených v hackerských útocích v předchozím roce.

"Žádná oblast kriminality založené na kryptoměnách se nevymyká trendu poklesu příjmů v roce 2022 tak jako ukradené finanční prostředky," uvedla v úterý na blogu analytická firma zabývající se blockchainem.

Vzestupný trend bude pravděpodobně pokračovat i vzhledem k rostoucí závažnosti kryptoměnových hackerských útoků v tomto roce. Jen tento měsíc bylo při hackerském útoku na Nomad bridge ukradeno 192 milionů dolarů, později ve stejném týdnu následovalo dalších 200 milionů dolarů ukradených z 8 000 hacknutých peněženek Solana.

Z velké části za to mohou protokoly DeFi, na které se hackeři zaměřují od roku 2021, uvedla společnost Chainalysis. Protokoly, což jsou programy, které propojují kryptografické transakce bez prostředníka, mohou uživatele učinit zranitelnými vůči hackerům, protože jsou založeny na kódu s otevřeným zdrojovým kódem, který mohou případní zloději před provedením loupeže prostudovat.

Výzkumná firma dodala, že kybernetické útoky mají z velké části na svědomí severokorejští hackeři, kteří podle amerických úřadů ukradli nejméně 1 miliardu dolarů v kryptoměnách a vyprali peníze prostřednictvím Tornado Cash, kterou ministerstvo financí tento měsíc sankcionovalo. Chainalysis odhaduje, že tyto loupeže pravděpodobně pramenily z toho, že hackeři našli vstup prostřednictvím protokolů DeFi.

Překvapivě se počet kryptografických podvodů v letošním roce snížil, a to i přes velký nárůst v roce 2021. Částka ukradená při podvodech klesla o 65 % na 1,6 miliardy dolarů, což podle Chainalysis souvisí s poklesem ceny bitcoinu, která se od ledna snížila asi o 50 %.

"Nikdo nemá rád medvědí trh s kryptoměnami, ale jedinou světlou stránkou je, že nelegální aktivita v oblasti kryptoměn klesla spolu s legitimní aktivitou... Přesto si s obrovským nárůstem ukradených prostředků nemůžeme dovolit usnout na vavřínech," varovala výzkumná firma a poukázala na potřebu zvýšené regulace v oblasti blockchainu.

Regulátoři byli v letošním roce tlačeni k tomu, aby zpřísnili vodítko pro sektor kryptoměn. Komise pro cenné papíry a burzy oznámila, že téměř zdvojnásobí počet zaměstnanců ve svém kryptografickém oddělení, zatímco nový plán amerického Senátu by ustanovil Komisi pro obchodování s komoditami a futures jako hlavního hlídače kryptografického průmyslu.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články