Rusko použije americké dolary k zaplacení 2 miliard dolarů zahraničním držitelům dluhopisů

Rusko použije americké dolary k platbám, které budou brzy splatné zahraničním držitelům dluhopisu ve výši 2 miliardy dolarů.

Rusko použije americké dolary k platbám, které budou brzy splatné zahraničním držitelům dluhopisu ve výši 2 miliardy dolarů, uvedla ve středu agentura Bloomberg. Moskva je připravena platit místním držitelům dluhopisů pomocí vlastní měny země.

Ministerstvo financí zahájilo zpětný odkup ruského dluhu denominovaného v dolarech pomocí rublů, aby zajistilo platbu místním investorům. Mezitím zahraniční investoři dostanou dolary, jak bylo plánováno.

Moskva má dluhopisy denominované v dolarech ve výši 2 miliard dolarů, které mají splatnost 4. dubna. Ministerstvo financí v pondělí oznámilo, že bude splácet úroky a jistinu z těchto dluhopisů a to v amerických dolarech.

Ruské ministerstvo financí v úterý také uvedlo, že nabízí k odkoupení dluhopisů od investorů v rublech za 100 % jejich nominální hodnoty, při jakémkoli směnném kurzu k 31. březnu. 

Schopnost Ruska dostát svým dluhovým závazkům byla pod drobnohledem poté, co bylo minulý měsíc zasaženo západními sankcemi po zahájení jeho invaze na Ukrajinu. Tyto sankce odřízly Moskvu od devizových rezerv v hodnotě asi 640 miliard dolarů a přístupu k velké části celosvětového finančního systému.

Ratingová agentura Fitch Ratings tento měsíc uvedla, že používání rublů k platbám za kupóny dluhopisů v amerických dolarech by představovalo bankrot státu po uplynutí doby odkladu.

Zdroje: insider.com, unsplash.com

Nejnovější články