Autor: Filip Kejval

Ruský rubl je navzdory masivním sankcím nejsilnější za posledních 7 let. Zde je důvod

Ruský rubl ve středu dosáhl hodnoty 52,3 za dolar, což představuje nárůst o zhruba 1,3 % oproti předchozímu dni a nejsilnější úroveň od května 2015.

Ruský rubl ve středu dosáhl hodnoty 52,3 za dolar, což představuje nárůst o zhruba 1,3 % oproti předchozímu dni a nejsilnější úroveň od května 2015.

To je na hony vzdálené propadu na 139 za dolar na začátku března, kdy USA a Evropská unie začaly zavádět bezprecedentní sankce proti Moskvě v reakci na její invazi na Ukrajinu.

Ohromující vzestup rublu v následujících měsících dodal Kremlu palivo jako "důkaz", že západní sankce nefungují.

"Myšlenka byla jasná: násilně rozdrtit ruskou ekonomiku," řekl minulý týden ruský prezident Vladimir Putin na každoročním Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru. "To se jim nepodařilo. Je zřejmé, že se to nepodařilo."

Koncem února, po počátečním pádu rublu a čtyři dny po zahájení invaze na Ukrajinu 24. února, Rusko více než zdvojnásobilo klíčovou úrokovou sazbu na 20 % z předchozích 9,5 %. Od té doby se hodnota měny zlepšila natolik, že třikrát snížilo úrokovou sazbu a koncem května dosáhla 11 %.

Rubl je ve skutečnosti tak silný, že ruská centrální banka aktivně přijímá opatření, kterými se snaží rubl oslabit, protože se obává, že tím sníží konkurenceschopnost svého vývozu.

Co však stojí za vzestupem této měny a může být trvalý?

Důvody jsou, zjednodušeně řečeno, nápadně vysoké ceny energií, kapitálové kontroly a samotné sankce.

Rusko je největším světovým vývozcem plynu a druhým největším vývozcem ropy. Jeho hlavní zákazník? Evropská unie, která nakupuje ruskou energii za miliardy dolarů týdně a zároveň se ji snaží potrestat sankcemi.

EU se tak dostala do nepříjemné situace - nyní posílá do Ruska exponenciálně více peněz na nákup ropy, plynu a uhlí než na pomoc Ukrajině, což pomáhá plnit válečnou kasu Kremlu. Moskva stále rekordně vydělává.

Podle výzkumné organizace Centre for Research on Energy and Clean Air se sídlem ve Finsku získala Ruská federace během prvních 100 dnů rusko-ukrajinské války z vývozu fosilních paliv 98 miliard dolarů. Více než polovina těchto příjmů pocházela z EU, přibližně 60 miliard dolarů.

A přestože mnoho zemí EU hodlá snížit svou závislost na dovozu energie z Ruska, tento proces může trvat roky - podle Eurostatu se blok v roce 2020 spoléhal na Rusko v případě 41 % dovozu plynu a 36 % dovozu ropy.

Ano, EU v květnu přijala přelomový balíček sankcí, který částečně zakazuje dovoz ruské ropy do konce letošního roku, ale obsahuje významné výjimky pro ropu dodávanou ropovody, protože vnitrozemské země jako Maďarsko a Slovinsko nemají přístup k alternativním zdrojům ropy, které se přepravují po moři.

"Kurz rublu je takový proto, že Rusko dosahuje rekordních přebytků na běžném účtu platební bilance," uvedl pro CNBC Max Hess, pracovník Foreign Policy Research Institute. Tyto příjmy jsou většinou v dolarech a eurech prostřednictvím složitého mechanismu směny rublů.

"Rusko sice nyní prodává Západu o něco méně, protože Západ se snaží omezit závislost na Rusku, ale stále prodává tuny ropy a plynu za rekordně vysoké ceny. To tedy přináší velký přebytek běžného účtu."

Podle ruské centrální banky činil přebytek běžného účtu platební bilance Ruska od ledna do května letošního roku něco přes 110 miliard dolarů, což je více než 3,5krát více než ve stejném období loňského roku.

Velkou roli zde hrají kapitálové kontroly - neboli vládní omezení odlivu zahraniční měny ze země - a také prostý fakt, že Rusko už nemůže díky sankcím tolik dovážet, což znamená, že utrácí méně peněz za nákup zboží odjinud.

"Úřady zavedly poměrně přísné kapitálové kontroly, jakmile sankce začaly platit," řekl Nick Stadtmiller, ředitel strategie pro rozvíjející se trhy ve společnosti Medley Global Advisors v New Yorku. "Výsledkem je příliv peněz z vývozu, zatímco odliv kapitálu je relativně malý. Čistým efektem toho všeho je silnější rubl."

Rusko nyní uvolnilo některé kapitálové kontroly a snížilo úrokovou sazbu ve snaze oslabit rubl, protože silnější měna ve skutečnosti poškozuje jeho fiskální účet.

Protože je Rusko nyní odříznuto od mezinárodního bankovního systému SWIFT a zablokováno v mezinárodním obchodování v dolarech a eurech, zůstalo v podstatě odkázáno samo na sebe, uvedl Hess. To znamená, že Rusko sice vytvořilo ohromný objem devizových rezerv, které posilují jeho domácí měnu, ale díky sankcím nemůže tyto rezervy použít pro své dovozní potřeby.

Kurz rublu "je ve skutečnosti Potěmkinův kurz, protože posílat peníze z Ruska do zahraničí je vzhledem k sankcím - jak vůči ruským jednotlivcům, tak vůči ruským bankám - neuvěřitelně obtížné, nemluvě o ruských kapitálových kontrolách," řekl Hess.

V politice a ekonomice se Potěmkinem označují falešné vesnice, které byly údajně postaveny, aby ruské carevně Kateřině Veliké poskytly iluzi prosperity.

"Takže ano, rubl je papírově o dost silnější, ale to je důsledek zhroucení dovozu, a jaký smysl má vytvářet devizové rezervy, než jít a nakupovat věci ze zahraničí, které potřebujete pro svou ekonomiku? A to Rusko nedokáže."

"Ve skutečnosti bychom se měli zabývat základními problémy ruské ekonomiky, včetně klesajícího dovozu," dodal Hess. "I když rubl říká, že má vysokou hodnotu, bude to mít zničující dopad na ekonomiku a kvalitu života."

Znamená posílení rublu, že ekonomické základy Ruska jsou zdravé a že se vyhnulo úderu sankcí? Podle analytiků ne tak rychle.

"Síla rublu je spojena s přebytkem celkové platební bilance, který je mnohem více ovlivňován exogenními faktory spojenými se sankcemi, cenami komodit a politickými opatřeními než dlouhodobějšími makroekonomickými trendy a fundamenty," uvedl Themos Fiotakis, vedoucí oddělení devizového výzkumu ve společnosti Barclays.

Ruské ministerstvo hospodářství v polovině května uvedlo, že očekává, že nezaměstnanost letos dosáhne téměř 7 % a že návrat na úroveň roku 2021 je nepravděpodobný nejdříve v roce 2025.

Od začátku ruské války na Ukrajině opustily Rusko tisíce mezinárodních společností a zanechaly za sebou obrovské množství nezaměstnaných Rusů. Podle ruské federální statistické agentury Rosstat se zahraniční investice masivně snížily a jen za prvních pět týdnů války se chudoba téměř zdvojnásobila.

"Ruský rubl již není ukazatelem zdraví ekonomiky," řekl Hess. "Zatímco rubl prudce vzrostl díky zásahům Kremlu, jeho nevšímavost k blahobytu Rusů pokračuje. Dokonce i vlastní ruská statistická agentura, která je známá tím, že masíruje čísla, aby splnila cíle Kremlu, uznala, že počet Rusů žijících v chudobě vzrostl v prvním čtvrtletí roku 2022 z 12 [milionů] na 21 milionů lidí."

Pokud jde o to, zda se síla rublu udrží, Fiotakis řekl: "Je to velmi nejisté a záleží na tom, jak se bude vyvíjet geopolitika a jak se přizpůsobí politika."

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články