Šéf německé centrální banky říká, že inflace v Německu by mohla dosáhnout 70letého maxima

Německá inflace by mohla na podzim přesáhnout 10 %, což je nejvyšší hodnota za posledních sedm desetiletí, a to v důsledku omezování dodávek energií, uvedl minulý týden šéf německé centrální banky Joachim Nagel v rozhovoru pro deník Rheinische Post.

Německá inflace by mohla na podzim přesáhnout 10 %, což je nejvyšší hodnota za posledních sedm desetiletí, a to v důsledku omezování dodávek energií, uvedl minulý týden šéf německé centrální banky Joachim Nagel v rozhovoru pro deník Rheinische Post.

Nagelův komentář zveřejněný v sobotu přišel těsně poté, co ruský státní plynárenský gigant Gazprom v pátek oznámil neplánované třídenní odstavení klíčového plynovodu Nord Stream 1, kterým proudí zemní plyn do Evropy. Gazprom uvedl, že plynovod potřebuje údržbu a bude uzavřen od 31. srpna do 2. září.

Tento vývoj poslal ceny zemního plynu nahoru, protože Gazprom již snížil průtok plynu plynovodem na pouhých 20 % jeho kapacity s odvoláním na technické problémy. Německo - které je na ruském plynu velmi závislé - obvinilo Rusko z toho, že se plynem mstí za sankce kvůli válce na Ukrajině, a připravuje se na vážnou energetickou krizi v letošní zimě.

"Problém inflace v roce 2023 nezmizí," řekl Nagel listu Rheinische Post podle oficiálního přepisu německé centrální banky. "Úzká místa v dodávkách a geopolitické napětí budou pravděpodobně pokračovat."

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí roku 2023 stagnovala a podle statistického úřadu země vzrostla oproti prvnímu čtvrtletí o 0 %. Mezitím inflace v červenci vzrostla na 40leté maximum 7,5 % oproti předchozímu roku, především kvůli vysokým cenám energií, uvedl statistický úřad.

Německá centrální banka v červnu předpověděla, že inflace v roce 2023 dosáhne 4,5 %, ale Nagel pro Rheinische Post uvedl, že místo toho bude růst cen pravděpodobně v průměru přes 6 %.

Německou energetickou krizi umocňuje pokračující letní vlna veder, která způsobila vyschnutí Rýna, což narušilo klíčovou dopravní trasu pro přepravu energií.

"Pokud by se přidaly další problémy s dodávkami, například v důsledku dlouhodobě nízkého stavu vody, ekonomické vyhlídky pro druhou polovinu roku by se dále zhoršily," řekl Nagel německému médiu. "S prohlubující se energetickou krizí se zdá být příští zimu pravděpodobná recese."

Němečtí představitelé průmyslu varovali před vážnými hospodářskými potížemi v případě úplného přerušení dodávek ruského plynu. V zájmu úspory energie již největší evropská ekonomika začala vypínat některá topení a světla.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články