Autor: Filip Kejval

Hedgeové fondy nashromáždily proti italskému dluhu krátkou sázku ve výši 37 miliard dolarů, protože země čelí energetické krizi a politické nejistotě

Hedgeové fondy sázejí ve velkém na italské dluhopisy, protože země se současně potýká s energetickou krizí, která zachvátila celý region, a s politickou nejistotou, protože do celostátních voleb zbývají jen týdny.

Hedgeové fondy sázejí ve velkém na italské dluhopisy, protože země se současně potýká s energetickou krizí, která zachvátila celý region, a s politickou nejistotou, protože do celostátních voleb zbývají jen týdny.

Podle údajů zaslaných agentuře Insider společností S&P Market Intelligence dosáhla hodnota italských dluhopisů, které si investoři vypůjčili, 23. srpna 37,20 miliard eur (37,30 miliard USD).

Hodnota půjček dosáhla 2. srpna dokonce 39,19 miliardy eur, což je nejvyšší hodnota od ledna 2008, ukázal soubor dat této firmy. Investoři si půjčují dluh v očekávání, že cena bude klesat, než bude muset investor dluh odkoupit. Výnosy dluhopisů se pohybují inverzně k cenám.

O údajích společnosti S&P Market Intelligence jako první informovaly Financial Times a agentura Reuters.

K nárůstu krátkých pozic, tedy sázek na pokles ceny aktiva, dochází v době, kdy se Itálie připravuje na volby, které se budou konat 25. září a které byly vypsány předčasně po červencové rezignaci Maria Draghiho na funkci premiéra a rozpuštění parlamentu.

Výnosy italských dluhopisů vzrostly, zatímco jejich ceny klesly, poté, co Draghiho rezignace odstartovala otázky, kdo bude dalším v čele země, jejíž dluh převyšuje hrubý domácí produkt. Výnos italských desetiletých dluhopisů v červnu poprvé od roku 2014 překročil 4 % kvůli vyhlídce, že Evropská centrální banka začne poprvé po 11 letech zvyšovat úrokové sazby. V úterý se výnos od této úrovně příliš nevzdálil a činil 3,8 %.

Pravicová strana Fratelli d'Italia vede v aktuálních průzkumech a její vůdkyně Giorgia Meloniová by se mohla stát první italskou premiérkou.

Řím se mezitím stejně jako zbytek Evropy potýká s prudkým nárůstem cen energií v důsledku války Ruska proti Ukrajině, která byla zahájena koncem února. Italští zákonodárci začátkem tohoto měsíce schválili balíček v hodnotě přibližně 17 miliard dolarů, který má domácnosti a podniky ochránit před skokovým nárůstem nákladů na energie a další služby. Inflace v Itálii v červenci dosáhla 8,4 %, což představuje mírné zmírnění oproti červnovým 8,5 %.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články