Autor: Adam Spáčil

Izolace Ruska od světových trhů oslabuje jeho ekonomiku a zničí jeho status energetické velmoci, tvrdí odborníci

Ruská odolnost vůči sankcím v prvních měsících války na Ukrajině odborníky překvapila, ale stále více se objevují známky toho, že prohlubující se izolace bude mít v příštích letech za následek chřadnutí ekonomiky a značně oslabené postavení energetické velmoci.

Ruská odolnost vůči sankcím v prvních měsících války na Ukrajině odborníky překvapila, ale stále více se objevují známky toho, že prohlubující se izolace bude mít v příštích letech za následek chřadnutí ekonomiky a značně oslabené postavení energetické velmoci.

Od chvíle, kdy Rusko vstřebalo první údery západních sankcí, se do značné míry odvděčilo tím, že se uzavřelo Západu, obchoduje výhradně se "spřátelenými" zeměmi a posiluje partnerství se zeměmi, které mohou obchodovat s vyděděným státem.

Má jistý úspěch v rozsévání chaosu prostřednictvím zbrojení v oblasti obchodu s energiemi, když nedávno zastavilo tok plynu do klíčového evropského plynovodu Nord Stream 1 a zároveň prodávalo zbylé zásoby paliva zákazníkům, jako je Čína a Indie. Jen za první tři měsíce prodeje energií do těchto dvou zemí vynesly Rusku přes 24 miliard dolarů.

Pod Putinovou vzdorovitou ukázkou odolnosti se však objevují známky toho, že Rusko za izolaci v dlouhodobém horizontu zaplatí vysokou cenu, tvrdí Jurij Gorodničenko, ekonom z univerzity v Berkeley.

"To, co navrhují udělat, je recept na dlouhodobou stagnaci," řekl Gorodničenko a poukázal na další izolované země s nejslabšími ekonomikami na světě, konkrétně Severní Koreu, Afghánistán a Kubu.

Ruská izolace skutečně začala v roce 2014, kdy se zhoršila jeho ekonomická pozice v období před invazí na Ukrajinu. V roce 2021 země vykázala HDP ve výši 1,78 bilionu dolarů. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že letos HDP klesne o dalších 6 %.

"Děje se to, že [izolacionismus] snižuje počet produktů, které si [Rusko] může koupit," řekl Jay Zagorsky, profesor trhů na Bostonské univerzitě. "Může nakupovat pouze indické zemědělské zboží, může nakupovat pouze čínské průmyslové zboží a podobně. A když se omezíte na jednu konkrétní zemi, často se stane, že nedostanete nejvyšší kvalitu nebo nejlepší cenu."

To znamená, že ruský zákaz plateb "nepřátelským" americkým dolarem - který představuje 88 % celosvětových devizových transakcí - je obrovskou překážkou, která umožňuje prodejcům účtovat si přirážku a zdražovat dovoz.

Od války se obchod se zeměmi, na které byly uvaleny sankce, snížil o 60 % a obchod se zeměmi, na které sankce uvaleny nebyly, se snížil o 40 %, upozornil ve svém nedávném článku ekonom Paul Krugman s odkazem na údaje Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku.

Všechny tyto skutečnosti mají obzvlášť silný dopad na ruský vývoz energií.

Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii tvořil v loňském roce prodej ropy a plynu 45 % ruského HDP. Zvýšení a dlouhodobé udržení výroby energie však závisí na tom, zda bude možné nakoupit stroje a technologie potřebné k pohonu tohoto odvětví, které se z velké části vyrábějí na Západě.

"Mnohé soupravy a stroje pro průzkum ropných polí jsou extrémně technologicky vyspělé. Mluvíme o systémech GPS a robotech, které ovládají věci hluboko pod zemí. Není to jen parta chlapů s velkou rourou a spoustou kladiv," řekl Zagorskij.

Neschopnost investovat do těchto technologií bude hlavní překážkou pro budoucí dominanci Ruska na energetickém trhu, zejména proto, že energeticky vyčerpaná Evropa vynakládá miliardy na zvýšení těžby v příštím desetiletí.

K tomu přispívá i skutečnost, že Rusko nyní prodává svou ropu vybraným zákazníkům. Díky tomu získaly země jako Čína a Indie velké slevy na ruskou ropu - a možnost prodávat ropu a plyn dalším zákazníkům se ziskem. To nejen snižuje ruské příjmy z energií, ale také nutí zemi vzdát se velké části své moci na trhu s ropou, řekl Gorodničenko.

To může být jeden z důvodů, proč Rusko od války v tichosti zaznamenává své ztráty. Ruské ministerstvo financí nezveřejňuje měsíční zprávy, ale z interních dokumentů, které prověřila agentura Bloomberg, vyplynulo, že Rusko utrpělo v důsledku západních sankcí miliardové "přímé ztráty" a jeho rozpočtový přebytek se od srpna snížil o 137 miliard rublů, tedy 2,1 miliardy dolarů.

"Skutečnost, že nezveřejňují mnoho ekonomických údajů, naznačuje, že vědí, že existují náklady, ale rádi by rozsah těchto nákladů skryli," řekl Don Hanna, ekonom z univerzity v Berkeley. "To vše má za cíl zastřít důsledky invaze na Ukrajinu pro ruskou ekonomiku."

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články