Myšlenky na recyklaci a přírodu mění způsob podnikání mnoha firem

Horký šálek kávy je perfektním začátkem dne pro miliony lidí na celém světě. Ale při prvním doušku je také snadné zapomenout, kolik energie a práce to stojí, aby se dostala až k vám.

Horký šálek kávy je perfektním začátkem dne pro miliony lidí na celém světě. Ale při prvním doušku je také snadné zapomenout, kolik energie a práce to stojí, aby se dostala až k vám.

Vše začíná u farmářů, kteří pěstují a sklízejí kávovníky. Od mletí a pražení, je při výrobě kávy zapojeno mnoho zásadních a pracovně náročných kroků. Jako všechny průmyslové procesy se využívá hodně půdy, vody a energie.

Od samotného zrnka k šálku je ale také cesta k spotřebiteli stále více a více sledována – začíná se dbát o udržitelnost. Mnoho šéfů některých největších světových kávových společností začalo dbát více i o ekologii svých společností.

„Potřebujeme změnit náš model rozvoje,“ řekla Andrea Illy na Světovém ekonomickém fóru na začátku tohoto měsíce s odkazem na „extrakční model“ současnosti a minulosti.

Předseda italského kávového gigantu Illycaffe řekl, že současný systém vyčerpává přírodní zdroje a produkuje „nekonečné“ množství odpadu.

Ten  „se hromadí v biosféře, tím ji dusí a nenechá ji aby se sama regenerovala,“ dodal.

„Myšlenka je taková, že musíme tento model přenastavit a vytvořit nový ‚bio-mimický‘ model, fungující jako příroda a využívající pouze obnovitelné zdroje… možná solární.“

Illyho argument zapadá do konceptu oběhového hospodářství. Tato myšlenka se v posledních letech prosadila a mnoho společností po celém světě se snaží fungovat způsobem, který minimalizuje odpad a podporuje opětovné použití.

Generální ředitelka We Mean Business Coalition navíc zdůraznila, že myšlenky spojené s cirkularitou se neomezují pouze na produkci potravin.

"Nemyslím si, že jsme plně využili sílu [oběhového] hospodářství - také v průmyslových systémech," řekla a dodala, že nyní je "ten správný okamžik, abychom tak učinili."

Mendiluce dále diskutovala o vzácných materiálech potřebných pro přechod na udržitelnější ekonomiku, se zvláštním odkazem na výrobce jako jsou automobilky.

„Pokud mluvíme o oběhové ekonomice, tak stojí v jejím popředí a zároveň je i středem této strategie, potřeba recyklovat materiály – kobalt, nikl atd. – abychom byli schopni poskytnout baterie pro budoucnost,“ řekla.

Společnosti pomalu, ale jistě vyvíjejí procesy recyklace materiálů používaných v technologiích zásadních pro přechod na energii.

Například loni v listopadu švédská bateriová firma Northvolt uvedla, že vyrobila svůj první bateriový článek s tím, co popsala jako „100% recyklovaný nikl, mangan a kobalt“.

Vraťme se závěrem k tématu, jak by přírodní svět mohl ovlivnit obchodní praktiky. Dickon Pinner, senior partner a spoluvedoucí McKinsey Sustainability, popsal přírodu „jako rozvahu planety“.

„Existuje tolik závislostí reálné ekonomiky na přírodě, že si to mnoho společností [a] vlád ještě plně ani neuvědomuje,“ dodal. "Vzájemná závislost je velká."


 

Zdroje: bloomberg.com; cnbc.com; unsplash

Nejnovější články