Autor: Adam Spáčil

Rusko varuje, že ceny ropy by mohly dosáhnout 300 dolarů za barel, pokud USA a Evropa odmítnou ruskou ropu

Rusko varovalo před ropou za 300 dolarů za barel a pohrozilo přerušením dodávek plynu do Evropy v souvislosti s rozsáhlými západními sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu.

Rusko varovalo před ropou za 300 dolarů za barel a pohrozilo přerušením dodávek plynu do Evropy v souvislosti s rozsáhlými západními sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu.

Zpráva přišla den poté, co americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl televizi NBC, že USA jednají s Evropou o zákazu ruské ropy.

"Je naprosto jasné, že odmítnutí ruské ropy by vedlo ke katastrofálním důsledkům pro světový trh," řekl v pondělí ve státní televizi podle překladu agentury Reuters místopředseda ruské vlády Alexandr Novak, který má na starosti i energetické záležitosti. "Prudký nárůst cen by byl nepředvídatelný. Bylo by to 300 dolarů za barel, ne-li více."

Cena futures kontraktů na ropu se v současnosti pohybuje kolem 120 dolarů za barel poté, co od začátku roku vzrostla o 60 % kvůli obavám z přerušení dodávek. Rusko je třetím největším producentem ropy na světě. Tato země také dodává přibližně 40 % evropské poptávky po plynu a nervozita způsobila, že futures na nizozemský plyn - evropský benchmark - v pondělí vzrostly o 80 %.

Zejména plynovod Nord Stream 1 přepravuje zemní plyn z Ruska do Německa - největší evropské ekonomiky. Německo 22. února oznámilo, že zastavuje plány na výstavbu druhého plynovodu, Nord Stream 2, poté, co Rusko vyslalo vojáky na Ukrajinu, s čímž Rusko nesouhlasí.

"V souvislosti s ... uvalením zákazu na plynovod Nord Stream 2 máme plné právo přijmout odpovídající rozhodnutí a uvalit embargo na čerpání plynu plynovodem Nord Stream 1," řekl Novak podle agentury Reuters.

"Zatím takové rozhodnutí nepřijímáme," uvedl podle agentury AP. "Ale evropští politici nás k tomu svými prohlášeními a obviněními vůči Rusku tlačí."

Evropa zvažuje, že v letošním roce sníží dovoz ruského plynu o dvě třetiny, uvedl deník Financial Times s odvoláním na evropského komisaře Franse Timmermanse. Podle FT toho hodlá dosáhnout opatřeními, jako je zvýšení dovozu zkapalněného zemního plynu a zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Evropští představitelé jsou však opatrní, pokud jde o jakékoli okamžité kroky k omezení ruských dodávek energie, a Kreml to ví.

"Zásobování Evropy energií pro vytápění a pro průmysl nelze v současné době zajistit jinak," uvedl v pondělním prohlášení německý kancléř Olaf Scholz podle DW News.

Evropě by trvalo více než rok, než by pokryla výpadek z Ruska - a to za vyšší cenu, řekl Novak.

"Evropští politici musí své občany a spotřebitele poctivě varovat, co mohou očekávat," řekl Novak podle agentury Reuters. "Pokud chcete odmítnout dodávky energie z Ruska, tak do toho. Jsme na to připraveni. Víme, kam bychom mohli tyto objemy přesměrovat."

Ceny ropy od roku 2021 rostou. Růst poptávky převyšuje růst produkce v souvislosti s uvolňováním pandemických omezení a zlepšující se světovou ekonomikou, napsal v lednové zprávě americký Úřad pro energetické informace.

Ještě před válkou na Ukrajině někteří obchodníci s opcemi sázeli na to, že cena ropy dosáhne až 250 nebo 300 dolarů za barel, uvedla v listopadu agentura Bloomberg. Nyní se obchodníci vrhají na opce a sázejí na to, že by ropa mohla tento měsíc překročit hranici 200 dolarů za barel, uvedla v pondělí agentura Bloomberg s odvoláním na údaje ICE Futures Europe.

Analytici JPMorgan ve čtvrteční poznámce uvedli, že ceny ropy by mohly do konce roku dosáhnout 185 dolarů za barel.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články