Autor: Filip Kejval

Ruský vývoz nafty klesá, protože válka na Ukrajině zvyšuje tlak na klíčové průmyslové palivo po celém světě

Vývoz ruské nafty od zahájení války s Ukrajinou prudce poklesl, což dále zvyšuje tlak na trh s tímto klíčovým průmyslovým palivem.

Vývoz ruské nafty od zahájení války s Ukrajinou prudce poklesl, což dále zvyšuje tlak na trh s tímto klíčovým průmyslovým palivem.

Podle údajů společnosti Vortexa, které shromáždila agentura Bloomberg, se v dubnu v ruských přístavech v Baltském a Černém moři přepravilo 3,32 milionu tun, což je o 14 % méně než v únoru, na jehož konci začala ruská invaze.

A vývoz z jednoho z hlavních ruských přístavů, Primorsku, se tento měsíc sníží zhruba o 30 %, uvedla agentura Bloomberg.

Poklesy přicházejí v situaci, kdy se celosvětový trh s naftou stahuje a zásoby klesají. Mezinárodní energetická agentura ve čtvrtek uvedla, že celosvětové zásoby rafinovaných ropných produktů včetně nafty klesly na extrémně nízkou úroveň, přičemž nedostatek začíná ovlivňovat mobilitu v několika afrických zemích, Jemenu a na Srí Lance.

A pokud by se zákaz dovozu ruské ropy ze strany Evropské unie posunul, mohl by se snížit vývoz energetických produktů ve všech oblastech. Ceny nafty v Evropě již vzrostly o 88 % oproti stavu před rokem. A ve Spojených státech dosáhly ceny nafty v pátek nového rekordu 5,56 USD za galon, což je podle AAA o 76,5 % více než před rokem.

To zvýší inflační tlak, protože nafta je hlavním palivem pro velké nákladní automobily, které přepravují zboží, a také pro průmyslová zařízení, jako jsou zemědělské stroje.

Zatímco EU stále zvažuje uvalení plného embarga na ruskou ropu, země jako Rakousko a Maďarsko se brání a varují, že by to mohlo mít vážné hospodářské důsledky. Jeden z nejvyšších rakouských představitelů v oblasti energetiky poznamenal, že by mohlo trvat roky, než se podaří ukončit dodávky energie z Ruska.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články