Když ruské jednotky vtrhly na Ukrajinu, byly z majetku ruských miliardářů vymazány desítky miliard dolarů.
Ruský prezident Vladimir Putin svolal některé z národních představitelů byznysu na jednání do Kremlu. Na schůzce bylo nejméně 13 miliardářů: Vagit Alekperov, Pyotr Aven, Andrej Bokarev, Andrej Guriev, Michail Gutseriev, Suleiman Kerimov, Andrej Melničenko, Leonid Mikhelson, Alexej Mordashov, Vadim Moshkovich, Vladimir Potanin, Dmitrij Pumpjanskij a Vladimir Yevtushenkov, podle státní agentury TASS.
"To, co se děje, je nezbytné opatření," řekl jim údajně. "Zůstali jsme bez šance udělat jinak."
Žádný z miliardářů se zjevně nevyjádřil, někteří se pravděpodobně Putina příliš bojí, aby proti invazi mluvili.
Jeho útok na Ukrajinu způsobil nejen zmatek na Ukrajině, ale destabilizoval trhy po celém světě a zasáhl bohatství i jeho nejbližších spojenců. Desítky miliard dolarů byly vymazány z majetku ruské miliardářské elity, když se tamní akciový trh a rubl propadly poté, co prezident Vladimir Putin zahájil rozsáhlou invazi na Ukrajinu.
Zhruba 116 ruských miliardářů přišlo od 16. února o téměř 90 miliard dolarů, počítá Forbes. Z toho odhadem 39 miliard dolarů bylo vymazáno ve čtvrtek poté, co ruský index Moex uzavřel pokles o 33 % a rubl se propadl na rekordní minimum vůči dolaru. Hrozba sankcí přesahující úzký okruh miliardářských oligarchů a podniků, na které se již zaměřily Spojené státy, Velká Británie a Evropská unie, by se mohla ještě více zakousnout do bohatství nejbohatších Rusů.
Největším poraženým byl Alekperov, bývalý pracovník na ropných plošinách v Caspain a bývalý sovětský ministr pro ropu, který založil Lukoil, největší ruský nezávislý producent ropy. Viděl, jak zmizelo 3,8 miliardy dolarů, tedy přibližně 15,4 % z jeho odhadovaného majetku ve výši 21,6 miliardy dolarů, protože ruské zásoby ropy a plynu se propadly. Akcie Lukoil, které jsou kotovány v Londýně a Moskvě, klesly o více než 30 % od začátku shromažďovaní armády až po invazi.
Zdroje: forbes.com, unsplash.com