Již čtvrtá vlna pandemie koronoviru komplikuje život v Německu

Německý ministr zdravotnictví vydal důrazné varování pro veřejnost. Oznámil občanům země, že očkování je klíčem k jejich přežití. "Někteří by řekli, že je to cynické, ale pravděpodobně do konce letošní zimy bude téměř každý v Německu očkovaný, uzdravený nebo mrtvý... To je realita,"

Německý ministr zdravotnictví vydal důrazné varování pro veřejnost. Oznámil občanům země, že očkování je klíčem k jejich přežití.

"Někteří by řekli, že je to cynické, ale pravděpodobně do konce letošní zimy bude téměř každý v Německu očkovaný, uzdravený nebo mrtvý... To je realita," řekl Jens Spahn na pondělní tiskové konferenci v Berlíně.

Za tak rychlý nárůst infikovaných obviňuje  „velmi nakažlivou delta variantu“, která je považována pro Německo za čtvrtou vlnu pandemie. Proto také zdůraznil, že pro občany Německa je namístě nechat se očkovat.

Německo zvažuje, zda zavést přísnější opatření týkající se Covid-19 a to i lockdown stejně jako jeho soused Nizozemsko, protože případů stoupá. V pondělí bylo podle Ústavu Roberta Kocha pro infekční onemocnění zaznamenáno více než 30 000 nových případů.

Německo má jednu z nejnižších proočkovaností v západní Evropě, přičemž 68 % jeho dospělé populace je plně proočkovaných, ale pouze 7 % dostalo přeočkování. Další várka očkování je potřeba, protože už víme, že imunita získaná vakcínou po přibližně šesti měsících klesá. Spahn řekl Němcům, aby nebyli vybíraví, pokud jde o vakcínu, kterou chtějí dostat, a řekl: „Někteří lékaři říkají, že BioNTech je Mercedes vakcín a Moderna je Rolls-Royce,“ uvedl magazín Deutsche Welle.

"Existuje dostatek vakcín pro všechna nadcházející očkování," řekl Spahn.  "A obě vakcíny fungují."

Německo nasazuje jak vakcínu Pfizer-BioNTech (BioNTech je německá společnost a Němci mají tendenci preferovat tuto injekci), tak vakcínu Moderna, vakcínu AstraZeneca-University of Oxford a vakcínu Janssen (Johnson & Johnson).

Vakcíny výrazně snižují riziko závažné infekce, hospitalizace a úmrtí, ale některé země v Evropě zaznamenaly i tak větší váhavost ohledně očkování než jiné. Nyní se zvyšuje segregace, pokud jde o přístup na veřejná prostranství pro očkované a neočkované osoby.

Odcházející kancléřka Angela Merkel v pondělí vydala své vlastní varování zemi a uvedla, že současná pravidla „nestačí“ k zastavení čtvrté vlny a že je třeba podniknout ráznější opatření.

 Německo již v minulých dnech zavedlo přísnější pravidla týkající se Covidu. Minulý čtvrtek se kancléřka a předsedové vlády 16 spolkových zemí dohodly na novém balíčku opatření k boji proti viru, přičemž omezení byla zavedena pro neočkované lidi v oblastech země, kde počet hospitalizací přesahuje určitou hranici.

 

Zdroj: cnbc.com; unsplash

Nejnovější články