Německá Lufthansa je poprvé v zisku

Německá letecká společnost Lufthansa se poprvé od vypuknutí covidové pandemie vrátila k zisku. Musela ale zeštíhlet a propustit 30 000 zaměstnanců.

Německá letecká společnost Lufthansa se poprvé od vypuknutí covidové pandemie vrátila k zisku. Musela ale zeštíhlet a propustit 30 000 zaměstnanců.

K návratu do černých čísel pomohla letecké společnosti oživená poptávka v letecké osobní dopravě a hlavně boom nákladní přepravy vyvolaný vysokou poptávkou kvůli omezené námořní kontejnerové dopravě. Společnost, která byla ve druhém čtvrtletí stále ve ztrátě přesahující 950 milionů EUR, tak mohla za třetí kvartál konečně vykázat hrubý zisk 17 milionů EUR oproti ztrátě téměř 1,3 miliardy EUR za stejné období předchozího roku. Tržby společnosti se za třetí čtvrtletí téměř zdvojnásobily na 5,2 miliardy EUR. 

Lufthansa překonala očekávání analytiků, kteří vůbec nepředpokládali, že poprvé od pandemie vykáže čtvrtletní zisk. Stala se tak po Air France-KLM druhou velkou evropskou leteckou společností, která těží z oživení cestování po postupném otevírání hranic. 

Přestože Lufthansa už přepravila ve třetím čtvrtletí 19,6 milionu cestujících, což představovalo zhruba 46 procent úrovně před krizí, díky zmírňování koronavirových omezení počet rezervací dál roste. „Nové rezervace dosáhli osmdesáti procent předpandemických statistik. Vracíme se do černého,“ uvedl generální ředitel Lufthansy Carsten Spohr. „Od oznámení o chystané možnosti cestování do Spojených států se počet týdenních rezervací zvýšil o 50 procent ve srovnání s předchozími týdny,“ řekl.

Lufthansa výrazně pokročila ve svém úsilí o restrukturalizaci. Letecký dopravce, který na začátku pandemie zaměstnával téměř 138 000 lidí, musel snížit počet zaměstnanců na 107 tisíc. 

Akcie Deutsche Lufthansa AG (LUH) se primárně obchodují na německé burze XETRA ve Frankfurtu. Za poslední měsíc po částečném rozvolnění cestování akcie vzrostly z 5,80 EUR na 7 EUR za akcii. Analytici společnosti Bernstein Research je nadále hodnotí jako „tržně výkoné“ a dávají cílovou cenu 8,00 EUR za akcii.

Největší německá letecká společnost a jedna z největších světových korporací v letecké dopravě se pomalu vrací k normálu. Lufthansa, která také vlastní Eurowings, Swiss, Brussels a Austrian Airlines, uvedla, že očekává pozitivní vývoj i v příštím roce. To povede k obnovení obchodních rezervací a rostoucí poptávce po dálkových letech zejména do Spojených států, které jsou pro ni nejdůležitější a nejziskovější.

Zdroje: lufthansagroup.com, boerse-frankfurt.de, unsplash

Nejnovější články