Autor: Filip Kejval

Společnost SpaceX chce získat 1,7 miliardy dolarů nových finančních prostředků a zvýšit tak svou hodnotu na 127 miliard dolarů

Podle informací CNBC společnost SpaceX získává masivní objem nových finančních prostředků, čímž se hodnota soukromé společnosti vyšplhá na zhruba 127 miliard dolarů.

Podle informací CNBC společnost SpaceX získává masivní objem nových finančních prostředků, čímž se hodnota soukromé společnosti vyšplhá na zhruba 127 miliard dolarů.

Podle pátečního e-mailu celé společnosti, který získal server CNBC, chce vesmírný podnik získat až 1,725 miliardy dolarů nového kapitálu za cenu 70 dolarů za akcii. Pozoruhodné je, že SpaceX v únoru rozdělila cenu svých akcií 10 ku 1, čímž snížila cenu kmenových akcií na 56 dolarů za akcii - nové ocenění představuje 25% nárůst.

Společnost SpaceX rovněž provádí sekundární prodej kmenových akcií společnosti zasvěceným osobám a stávajícím akcionářům v hodnotě až 750 milionů dolarů. Společnost provádí tyto sekundární nabídky pravidelně jako způsob prodeje akcií pro dlouhodobé akcionáře, vzhledem k tomu, že SpaceX zůstává soukromou společností více než 20 let od svého založení.

Podrobnosti o peněžní injekci nebyly dříve oznámeny. Deník New York Post jako první informoval o tom, že SpaceX chce získat další finanční prostředky, a s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že o navýšení kapitálu je zatím "vlažný zájem".

Ocenění společnosti v posledních několika letech prudce vzrostlo, protože SpaceX získala miliardy na financování dvou kapitálově náročných projektů: rakety nové generace Starship a globální satelitní internetové sítě Starlink.

K financování společnosti dochází v době, kdy je její zakladatel a generální ředitel Elon Musk zapleten do obvinění ze sexuálního obtěžování, které údajně vznesla bývalá letuška společnosti SpaceX. Miliardář tvrzení vznesená proti němu odmítl jako "divoká obvinění". Letuška údajně společnost SpaceX nezažalovala a místo toho se v roce 2018 dohodla na odstupném ve výši 250 000 dolarů.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články