Autor: Petr Jůn

Tesla zvýší cenu balíčku "Full Self-Driving" na 12 000 dolarů

V pátek generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk na Twitteru oznámil, že společnost 17. ledna zvýší cenu svého prémiového balíčku asistence řidiče Full Self-Driving.

V pátek generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk na Twitteru oznámil, že společnost 17. ledna zvýší cenu svého prémiového balíčku asistence řidiče, prodávaného pod názvem Full Self-Driving neboli FSD, z 10 000 USD na 12 000 USD, a to pouze pro zákazníky v USA.

Když se ho jeden ze sledujících zeptal na předplatné produktu Tesla FSD (které v současné době stojí pro většinu zákazníků 199 dolarů měsíčně), Musk poznamenal: "Cena měsíčního předplatného se zvýší, až bude FSD uvolněno do široké distribuce."

Tesla ve svých zprávách o výsledcích nezveřejňuje, kolik přesně zákazníků platí za FSD předem nebo si FSD čtvrtletně předplácí. Není tedy jasné, jak moc by zvýšení ceny v USA mohlo v budoucnu posílit její marže.

Standardní asistenční balíček společnosti pro řidiče se prodává pod názvem Autopilot a je součástí standardní výbavy všech jejích nových vozů (Model S, X, Y a 3).

Funkce Autopilota zahrnují mimo jiné automatické nouzové brzdění, varování před čelní srážkou, udržování v jízdním pruhu a adaptivní tempomat, který v podstatě přizpůsobuje rychlost vozu rychlosti okolního provozu, uvádí se na internetových stránkách společnosti Tesla.

Volitelná funkce Tesla Full-Self Driving, známá také jako FSD, je prémiový balíček, který zahrnuje funkce Autopilota a sofistikovanější funkce, jako je automatická změna jízdního pruhu, rozpoznávání světelných stop a "chytré přivolání", které řidiči umožňuje přivolat svůj vůz z parkovacího místa, aby pro něj přijel, a to pomocí chytrého telefonu a aplikace Tesla jako dálkového ovladače. Navzdory názvu dnes neumožňuje, aby vozy jezdily samy bez zásahu řidiče.

Samostatně je k dispozici také úroveň FSD Beta, která zahrnuje ještě pokročilejší funkce. Přístup k ní však mohou získat pouze řidiči, kteří obdrží, zakoupí nebo si předplatí FSD a získají vysoké známky v "bezpečnostním skóre" od společnosti Tesla. Jakmile se do ní dostanou, mohou si vyzkoušet nedokončené funkce, jako je například "automatické řízení v městských ulicích", které podle společnosti Tesla nakonec umožní řidičům pohybovat se po obytných a městských povrchových ulicích a vyhýbat se všem překážkám, aniž by museli sami řídit.

Kalifornský úřad pro motorová vozidla a Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu zkoumají různé aspekty vývoje a technologie FSD společnosti Tesla.

Společnost Tesla oběma úřadům sdělila, že její technologie je pouze systémem "úrovně 2". Podle definice DMV "systémy 2. úrovně mohou zvyšovat bezpečnost nebo poskytovat asistenci řidiči, ale nejsou schopny řídit nebo ovládat vozidlo bez aktivní fyzické kontroly nebo monitorování člověkem".

Musk však naznačil, že technologie společnosti je pokročilejší než úroveň 2. V rozhovoru zveřejněném 28. prosince 2021 se YouTuber Lex Fridman Muska zeptal: "Kdy si myslíte, že Tesla vyřeší FSD 4. úrovně?". Musk odpověděl: "Vypadá to docela pravděpodobně, že to bude příští rok," což znamená v roce 2022.

Tesla slibuje samořízené vozy přibližně od roku 2016, ale společnost stále nepředvedla jízdu s volnýma rukama po USA, o které Elon Musk řekl, že bude možná do konce roku 2017.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články