Autor: Adam Spáčil

Elon Musk a Jeff Bezos letos prodali akcie Tesly a Amazonu za 20 miliard dolarů

Elon Musk a Jeff Bezos letos prodali akcie svých společností v hodnotě necelých 20 miliard dolarů, přičemž prodeje akcií generálních ředitelů a zasvěcených osob dosáhly rekordní výše.

Elon Musk a Jeff Bezos letos prodali akcie svých společností v hodnotě necelých 20 miliard dolarů, přičemž prodeje akcií generálních ředitelů a zasvěcených osob dosáhly rekordní výše.

Musk nyní prodal akcie výrobce elektromobilů Tesla v hodnotě 9,9 miliardy dolarů poté, co na konci listopadu prodal část akcií v hodnotě 1,05 miliardy dolarů.

Bezosovy prodeje byly více pod pokličkou. Podle údajů společnosti Verity, o kterých jako první informovala CNBC, se však zakladatel a předseda představenstva Amazonu zbavil akcií tohoto lídra v oblasti elektronického obchodu a cloud computingu v hodnotě 10 miliard dolarů.

Podle údajů pomohly obchody těchto dvou multimiliardářů zvýšit celkovou sumu prodejů generálních ředitelů a vnitřních osob společností v roce 2021 na rekordních 69 miliard dolarů, a to ještě před koncem roku.

Podle společnosti Verity, která se zabývá investičním výzkumem a zpracováním dat a dříve se nazývala InsiderScore, vzrostly prodeje oproti loňskému roku téměř o třetinu a jsou téměř o 80 % vyšší než desetiletý průměr.

Rodina Waltonů se letos zbavila akcií Walmartu v hodnotě 6,2 miliardy dolarů, zatímco spoluzakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin prodali každý akcie společnosti Alphabet v hodnotě zhruba 1,5 miliardy dolarů. Mark Zuckerberg prodal akcie společnosti Meta za 4,5 miliardy dolarů.

Většina obchodů s akciemi byla součástí předem naplánovaných plánů. Podle Verityho však mnoho zasvěcených osob a generálních ředitelů nepochybně vydělává na dramatickém růstu akcií během pandemie.

Index S&P 500 od začátku roku vzrostl o 23 % a od krachu na burze v březnu 2020, kdy pandemie udeřila, vzrostl přibližně o 95 %. Ještě před týdnem byl americký benchmark dokonce výše, než investory vyděsila nová varianta koronaviru Omicron.

Akcie společnosti Tesla letos vzrostly o 55 % a od březnového výprodeje, kdy uzavíraly na hodnotě 1 095 dolarů, vzrostly o více než 1 %. Investoři sázejí na to, že Muskova společnost může vést globální zelenou revoluci v oblasti automobilů.

"Dalším faktorem je výrazný nárůst počtu veřejných společností v posledních několika letech díky šílenství SPAC a silnému trhu IPO a přímého kótování," uvedl pro Insider Ben Silverman, ředitel výzkumu ve společnosti Verity.

Podle Silvermana prodávají také insideři společnosti, aby pokryli daně. Zejména Muskovi hrozí vysoké daňové výdaje, pokud uplatní akciové opce, které získal v roce 2012, kdy se akcie Tesly obchodovaly za zhruba 6 dolarů.

Velká část letošních prodejů akcií Tesly, které začaly poté, co na Twitteru zveřejnil anketu, zda by se měl zbavit 10 % svého podílu ve společnosti, byla určena na pokrytí daní po uplatnění opcí.

Šéfka společnosti Ark Invest Cathie Woodová ve středu pro CNBC uvedla, že Musk "má obrovské daňové náklady spojené s opcemi a podobně, takže má plné právo vybírat zisky".

Chamath Palihapitiya, ředitel rizikového kapitálu, uvedl, že Musk a Bezos prodávají své akcie, a proto se zamyslel, zda by také neměl opustit trh.

"Dva podnikatelé, které jsem považoval za nejchytřejší z pohledu alokace kapitálu naší generace, odcházejí od stolu," napsal Palihapitiya v nedávném dopise investorům.

Ve svém podcastu uvedl, že je "naprosto zmatený" z toho, co má nyní na trhu dělat, vzhledem k tomu, že aktiva jsou na rekordních hodnotách, ale inflace je obrovská.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články