Autor: Filip Kejval

Investoři se obávají, že další možný kolaps kryptoměn přivede ke dnu další klíčové hráče

Krize likvidity ve firmě Celsius, která poskytuje půjčky na kryptoměny, vyvolala u investorů obavy z širší nákazy, která by mohla vést k pádu dalších významných hráčů na trhu.

Krize likvidity ve firmě Celsius, která poskytuje půjčky na kryptoměny, vyvolala u investorů obavy z širší nákazy, která by mohla vést k pádu dalších významných hráčů na trhu.

Společnost Celsius nedávno pozastavila všechny výběry z účtů, což vyvolalo obavy, že by mohla zkrachovat. Společnost půjčuje prostředky klientů podobně jako banka - ale bez přísných požadavků na pojištění, které jsou kladeny na tradiční poskytovatele úvěrů.

Bitcoin se v úterý propadl pod 21 000 dolarů, čímž prodloužil prudký pokles z předchozího dne a propadl se hlouběji na 18měsíční minima. Celková hodnota všech digitálních tokenů dohromady také poprvé od začátku roku 2021 klesla pod 1 bilion dolarů, jak vyplývá z údajů CoinMarketCap.

Investoři do kryptoměn se obávají, že případný krach Celsius může vést k ještě větší bolesti trhu, který se již ocitl na vratké půdě po krachu stablecoinové společnosti Terra, jež vydělala 60 miliard dolarů. Společnost Celsius byla investorem do projektu Terra, ale tvrdí, že v něm měla "minimální" expozici.

"Ve střednědobém horizontu se všichni připravují na další pokles," řekl Mikkel Morch, výkonný ředitel kryptografického hedgeového fondu ARK36.

"Medvědí trhy mají tendenci odhalovat dříve skryté slabiny a předlužené projekty, takže je možné, že se budou opakovat události, jako byl minulý měsíc rozpad ekosystému Terra."

Monsur Hussain, vrchní ředitel pro finanční instituce ve společnosti Fitch Ratings, uvedl, že likvidace aktiv společnosti Celsius by "dále rozkolísala ocenění kryptoaktiv, což by vedlo k širšímu kolu nákazy v kryptografické sféře".

Společnost Celsius má velké zastoupení v oblasti tzv. decentralizovaného financování, jehož cílem je obnovit tradiční finanční produkty, jako jsou půjčky, bez účasti zprostředkovatelů, jako jsou banky.

Celsius vlastní řadu populárních aktiv ve světě DeFi, včetně staked etheru, verze kryptoměny ether, která uživatelům slibuje odměny za jejich vklady.

"Pokud přejde do režimu úplné likvidace, bude muset tyto pozice uzavřít," řekl Omid Malekan, odborný asistent na Columbia Business School.

USDD, takzvaný stablecoin, který by měl mít vždy hodnotu 1 USD, se v pondělí propadl až na 97 centů, čímž zopakoval potíže stablecoinu UST společnosti Terra z minulého měsíce. Justin Sun, tvůrce mince, obvinil nejmenované investory z "shortování" tokenu a přislíbil financování ve výši 2 miliard dolarů, aby podpořil jeho dolarovou vazbu.

Jinde se konkurenční poskytovatelé kryptopeněz Nexo a BlockFi snažili bagatelizovat obavy o zdraví svých operací poté, co společnost Celsius oznámila své rozhodnutí zastavit výběry.

Společnost Nexo uvedla, že má "solidní likviditu a kapitálovou pozici", a dokonce nabídla, že získá část úvěrového portfolia společnosti Celsius - což podle ní společnost "odmítla". Společnost BlockFi mezitím uvedla, že všechny její služby "nadále fungují normálně" a že má "nulovou expozici" vůči sázkovému éteru.

To však neznamená, že by ji krize nezasáhla - BlockFi tento měsíc v reakci na "dramatickou změnu makroekonomických podmínek" propustila přibližně 20 % svých zaměstnanců.

Celsiova krize likvidity vyvolala obavy z možných vedlejších účinků na dalších finančních trzích.

CDPQ, správce druhého největšího kanadského penzijního fondu, se na začátku tohoto roku podílel na kapitálové investici do společnosti Celsius. V pondělním prohlášení společnost uvedla, že "situaci pečlivě sleduje".

Mnozí analytici se shodují, že případné vedlejší účinky neúspěchu Celsius se pravděpodobně omezí na kryptoměny. "Největší riziko nákazy je uvnitř samotných krypto trhů," řekl Malekan.

Hussain z agentury Fitch uvedl, že výprodej cen kryptoměn odráží "zmenšení celého trhu s kryptoměnami", a dodal, že "nákaza širším centralizovaným finančním systémem bude omezená".

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články