Autor: Filip Kejval

Stahující se ruské jednotky vyzbrojují Ukrajinu moderními tanky T-90, zatímco Putinova armáda vykopává ze skladů 60 let staré obrněnce, tvrdí ukrajinská armáda

Ruské jednotky prchající z ukrajinského bojiště za sebou nechávají těžké zbraně, včetně moderních tanků T-90, které Rusko řadí mezi své nejlepší hlavní bojové tanky, a ukrajinské ozbrojené síly je nasazují zpět do boje, uvedla kyjevská armáda.

Ruské jednotky prchající z ukrajinského bojiště za sebou nechávají těžké zbraně, včetně moderních tanků T-90, které Rusko řadí mezi své nejlepší hlavní bojové tanky, a ukrajinské ozbrojené síly je nasazují zpět do boje, uvedla kyjevská armáda.

"Díky velkorysosti ruské federace vstoupila do služby u #UAarmy první várka nových tanků T-90A," uvedlo ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo obrany na sociálních sítích a posměšně tento krok označilo za "obzvlášť velkorysý, protože ve stejné době rusové spouštějí program obnovy 60 let starých tanků T-62 pro vlastní ozbrojené síly"."

Rusko vychvaluje T-90, moderní zbraň vzniklou z modernizačního programu T-72 v posledních letech Sovětského svazu, která byla v průběhu času opakovaně modernizována, jako jeden z nejmodernějších tanků ve svém arzenálu, ale i se schopnými tanky se ruské obrněné síly na Ukrajině potýkaly s neúspěchy a značnými ztrátami.

Ruské síly během ničivé války na Ukrajině přišly o spoustu moderní techniky a byly nuceny vytahovat ze skladů staré a zastaralé tanky - jako je například T-62, na který se odvolává ukrajinská armáda. T-62 je hlavní bojový tank ze sovětské éry, který byl nakonec nahrazen tankem T-72 a je k vidění v některých muzeích.

Podle analýzy otevřených zpravodajských zdrojů společnosti Oryx ztratilo Rusko od středy, kdy jeho síly koncem února vtrhly na Ukrajinu, více než 7 000 vozidel a dalších druhů těžké výzbroje - například dělostřelecké zbraně a raketové systémy. Toto označení zahrnuje ruskou techniku, která byla zničena, poškozena, zajata nebo opuštěna.

Konkrétně Rusko přišlo o více než 1 320 tanků - z toho více než 500 bylo ukořistěno nebo opuštěno. Ztráty zahrnují téměř 30 tanků T-90A a T-90M.

Někteří pozorovatelé spekulují, že ukořistění tanku T-90M, který je modernizovanou verzí tanku T-90A, by mohlo Ukrajině a zemím NATO pomoci získat cenné informace o vyspělé ruské vojenské technice, kterou by ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně raději ponechal v ruských rukou.

Tanky nejsou jedinou zbraní, kterou ruské síly opouštějí tváří v tvář ukrajinskému pokroku. Moskevská vojska opustila hory vysoce cenných zbraní, což přerůstá možnosti Ukrajiny s tím vším zacházet.

A kromě toho, co ukrajinské síly získaly zpět od ruských jednotek, Kyjev také nadále využívá vojenskou pomoc a bezpečnostní balíčky od západních zemí - k velkému zděšení Kremlu, který proti této podpoře nadále vyhrožuje.

Neschopnost ruské armády zničit některá vozidla nebo těžké zbraně při ústupu jejích jednotek je dalším znakem nefunkčnosti na bojišti a zřejmě naznačuje, že buď nejsou zavedeny žádné postupy, nebo že museli rychle prchat a neměli čas techniku zneškodnit.

Britské ministerstvo obrany minulý měsíc uvedlo, že způsob ústupu ruských sil se zřejmě liší.

"Některé jednotky ustupovaly v relativně dobrém pořádku a pod kontrolou, zatímco jiné prchaly ve zjevné panice," napsalo ve zpravodajské zprávě.

Ústup ruských sil z klíčových pozic je poměrně častým tématem od začátku září, kdy ukrajinské síly zahájily protiútoky na východní a jižní frontě války. Vojenské neúspěchy Moskvy přiměly ruského prezidenta Vladimira Putina k několika eskalačním krokům, včetně částečné vojenské mobilizace a dokonce jaderných hrozeb.

Poslední dny byly obzvláště bouřlivé, protože ruské síly podnikly několik raketových a sebevražedných útoků drony na cíle po celé Ukrajině - včetně měst daleko od frontové linie. Spojené státy a jejich spojenci v NATO nyní spěchají, aby Ukrajině poskytly systémy protivzdušné obrany.

"Ukrajina nežádá o vojáky z žádné jiné země. Ukrajinci jsou ochotni bojovat sami za sebe. Žádají pouze o prostředky, které jim to umožní," řekl ve středu novinářům předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley po setkání s americkými spojenci a partnery v Bruselu.

"Jak řekl prezident Biden a mnoho dalších národních představitelů, uděláme tolik, kolik budeme moci, a to tak dlouho, jak bude třeba," dodal.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články