Po plynové krizi by Arktida mohla být dalším bodem na kterém se neshodnou Rusko a Evropa

V politickém napětí mezi Evropskou unií a Ruskem ohledně energetiky by se mohla otevřít nová neshoda. Tentokrát se jedná o Arktidu.

V politickém napětí mezi Evropskou unií a Ruskem ohledně energetiky by se mohla otevřít nová neshoda. Tentokrát se jedná o Arktidu. Ve středu EU předložila návrhy, které by podle ní mohly tlačit na zákaz těžby nových ložisek ropy, uhlí a plynu v Arktidě ve snaze chránit region před dalšími rušivými změnami klimatu.

Rusko, hlavní držitel arktického území, kde se nachází velké množství zásob uhlovodíků a ryb, není příliš spokojeno s návrhy.Ruský vicepremiér Alexander Novak se nechal slyšet ,že jsou návrhy politicky motivované a nesmyslné.

„Byl jsem trochu překvapený, když jsem o tom včera slyšel. Proč Arktida, proč ne rovník?  Dala by se vymyslet řada  jiných míst ve světě, kde by měla  být těžba ropy a plynu zakázána, “řekl na konferenci Russian Energy Week v Moskvě.

"Tento návrh nemá jinou než politickou motivaci," dodal.  "Co nám tato prohlášení říkají - že bychom měli v tuto chvíli přestat těžit všechen plyn?"  “Myslím si, že autoři těchto návrhů velmi málo chápou skutečný stav věcí, “dodal.

Návrhy EU přicházejí v době, kdy je napětí mezi Ruskem a EU v oblasti energetiky a konkrétně zemního plynu dosti patrné. Ceny plynu rostou, protože poptávka v Evropě je stlačována přísnějšími dodávkami, než se očekávalo.

Rusko prohlásilo, že zvýšilo dodávky plynu, ale kritici tvrdí, že svůj export plynu do regionu využívá k politickým účelům, zejména k nabídce získat Německo k certifikaci plynovodu Nord Stream 2.  Rusko popřelo, že by využívalo evropskou plynovou krizi, přičemž prezident Vladimir Putin trval na tom, že Moskva nepoužívá plyn jako zbraň. Napětí v Arktidě již několik let narůstá mezi regionálními hráči, zejména s ohledem na klidné rozšiřování ruského politického, ekonomického a vojenského vlivu v Rusku.

Na rozdíl od Ruska je EU relativně novým hráčem v Arktidě a blok sám o sobě není členem Arktické rady, mezivládního fóra, které má poskytovat prostředky na podporu spolupráce, koordinace a interakce mezi arktickými státy, ačkoli  Rada zahrnuje členské státy EU Dánsko, Finsko a Švédsko.

Zdá se však, že EU usiluje o zvýšení své úlohy v regionu, a v návrhu, o kterém ve středu hovořila Evropská komise, uvedl, že „arktický region má pro Evropskou unii zásadní strategický význam, pokud jde o změnu klimatu a jedná se také o oblast se surovinami i geostrategickým vlivem. “

Unie Uvedla, že bude mít za cíl „posílit zapojení EU“ v regionu prostřednictvím „přispění k udržení mírového a konstruktivního dialogu a spolupráce v měnící se geopolitické krajině a aby přitom zohlednila udržení bezpečné a stabilní Arktidy“ a také „podporovat inkluzivní a udržitelný rozvoj arktických regionů ve prospěch jeho obyvatel a budoucích generací “.

Arktida je nedílnou součástí ruské ekonomiky a území. Její  pobřeží totiž tvoří 53% pobřeží Severního ledového oceánu a počet obyvatel země v tomto regionu činí zhruba 2 miliony lidí - to je přibližně polovina lidí žijících v Arktidě po celém světě, uvádí  Arctic Institute, centrum pro cirkumpolární bezpečnostní studie.

Ruský ministr pro rozvoj ruského Dálného východu a Arktidy Alexej Čekunkov se v červnu vyjádřil, že „Arktida je motorem hospodářského růstu.  Představuje 10% našeho HDP a 20% našeho vývozu “a Rusko si je v regionu vědomo udržitelnosti;  tématem ruského předsednictví Arktické rady, pozice, kterou bude zastávat do roku 2023, je „Odpovědná správa za udržitelnou Arktidu“.

Podle norského polárního institutu, který varoval, že „významné regionální oteplování vede k pokračujícím ztrátám, je udržitelnost velkou otázkou pro region, který je výrazně ovlivněn změnou klimatu: Arktida se otepluje zhruba dvakrát rychleji než celosvětový průměr.  mořského ledu, tání ledovců a grónského ledovce “s drastickými důsledky pro lidi a přírodu v regionu a ve světě.

Novak zpochybnil, zda návrhy EU znamenají, že se lidé žijící a pracující v regionu budou muset přestěhovat.

"V ruské arktické zóně žije mnoho lidí, v těchto regionech žije mnoho osad a komunit a my generujeme energii na podporu jejich aktivit."  Co bychom z takových prohlášení měli odvodit - že musíme skoncovat se všemi lidskými aktivitami, s bydlením v těchto regionech vůbec? “  řekl ve čtvrtek.Poznamenal, že návrhy se netýkají pouze Ruska, přičemž USA, Kanada a Island a Norsko (které jsou také v Evropském hospodářském prostoru, ale ne v EU) mají také území v Arktidě a jsou členy Arktické rady  .

 

Zdroje: cnbc.com, unsplash.com

Nejnovější články