Autor: Radka Guzi

ČEZ vykázal zisky ve výši 52 miliard

Skupina ČEZ zveřejnila svoji finanční bilanci za prvních devět měsíců roku 2022 a její zisky se zvedly na 52 miliard. Jedná se přitom o výrazný růst zisků, srovnáme-li stejné období s minulým rokem, kdy skupina ČEZ vykázala zisky ve výši 6,7 miliard korun.

Skupina ČEZ zveřejnila svoji finanční bilanci za prvních devět měsíců roku 2022 a její zisky se zvedly na 52 miliard. Jedná se přitom o výrazný růst zisků, srovnáme-li stejné období s minulým rokem, kdy skupina ČEZ vykázala zisky ve výši 6,7 miliard korun.

Analytici odhadují, že by se celkové roční zisky této společnosti mohly pohybovat až kolem 70 miliard korun. Komu se vlastně tak daří? ČEZ je největší tuzemská společnost zabývající se distribucí a prodejem energií, kdy 70 % akcionářem je stát, respektive ministerstvo financí. Pozitivní výsledky hospodaření tak přinesou největší radost zejména svým akcionářům včetně státu.

Důvody vysokých zisků

Skupina ČEZ komentovala svoje účetní výsledky slovy, že se v jejich hospodaření projevil zejména extrémní růst cen komodit na velkoobchodních trzích. K pozitivnímu ziskovému výsledku taktéž přispělo výborná zahraniční obchodní strategie firmy. Zisky se navíc opírají o spolehlivost společnosti a její sítě.

Energetické společnosti paradoxně pomohla také situace na trhu energetických společností. Poté, co mnozí klienti zažili ukončení činnosti svého energetického dodavatele a dostali se tak do velmi nepříjemné situace. Na mnohé z nich společnost ČEZ začala působit více důvěryhodně a spolehlivě. K tomuto argumentu zřejmě přispělo i oněch 70 % akcií vlastněných státním aparátem.

Ovšem díky enormnímu nárůstu pořizovací cen plynu a elektřiny se celkový zisk společnosti snížil. Odběratelé totiž letos pociťují důsledky energetické krize, kterou odstartoval vojenský konflikt na Ukrajině. Na domácnosti navíc doléhá i celkové zdražování kvůli inflaci, proto se není čemu divit, že koncoví odběratelé přistoupili k šetrnějšímu požívání energie a hlavně plynu.

Provozní výnosy

Skupina ČEZ zveřejnila také svoje provozní výnosy od začátku letošního roku do konce října, které činily 211,1 miliardy korun. I zde se jedná o nárůst více jak o třetinu, konkrétně o 35 %.

Zisk státu

Co by výsledky skupiny ČEZ mohly znamenat pro státní rozpočet? Jednoznačně zajímavý příjem. Podle odhadu celoročního zisku, který by mohl být až 70 miliard korun, by to mohl být příjem do státní pokladny až ve výši 36 až 42 miliard korun na dividendách. Jelikož rekordní zisky by se měly projevit také v rekordních dividendách. Podle predikce celoročního zisku by si akcionáři mohli odnést celkem i přes 52 miliard korun.

Pokles spotřeby

Dle dostupných údajů skupina ČEZ zaznamenala také snížení spotřeby energií. K tomuto snížení došlo nejenom z důvodu úspory domácností a firem, ale i také z důvodu teplých dnů v posledních týdnech. Oproti loňskému roku je také znát, že lidé pracovali méně z domova, než tomu bylo v pandemickém období.

Vládní zásahy

Vzhledem k aktuální situaci se energetická skupina musí potýkat například se státními příspěvky na elektřinu pro domácnosti, zastropováním cen energií nebo novou daní z mimořádných zisků.

Zdroje:

ct24.ceskatelevize.cz

unsplash.com

Nejnovější články