Autor: Petr Jůn

Pokud chcete být úspěšní, osvojte si tyto 2 vlastnosti Jacka Dorseyho, říká bývalý šéf Starbucksu

Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey je jedním z nejznámějších technologických miliardářů na světě, ale jedno z jeho tajemství úspěchu je mnohem jednodušší, než si možná myslíte.

Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey je jedním z nejznámějších technologických miliardářů na světě, ale jedno z jeho tajemství úspěchu je mnohem jednodušší, než si možná myslíte.

Adam Brotman, který strávil téměř deset let jako digitální ředitel a výkonný viceprezident pro globální maloobchodní operace společnosti Starbucks, pracoval po boku Dorseyho během svého působení v kávovém gigantu na partnerství se společnostmi Twitter a Block (dříve Square), kde je Dorsey generálním ředitelem.

Nyní je Brotman generálním ředitelem start-upu Brightloom se sídlem v Seattlu (a podporovaného společností Starbucks), který pomáhá menším podnikům využívat nástroje, jako je digitální objednávání a personalizovaný marketing.

Roky, které strávil sledováním Dorseyho a učením se od něj, však mají i nadále vliv na to, jak Brotman přistupuje ke své práci.

"Jsem velkým fanouškem Jacka Dorseyho," řekl. "Největší lekce, kterou jsem si odnesl z jeho pozorování a práce s ním, byla ta, že má velmi jasno v tom, co dělá a proč to dělá, ať už to bylo na makroúrovni, nebo na mikroúrovni."

Brotman vzpomíná, jak sledoval bývalého generálního ředitele Twitteru, jak si během obchodních schůzek v Seattlu a San Francisku dělá podrobné poznámky ke každému rozhovoru. Jednou se rozhodl Dorseyho zeptat, k čemu tyto poznámky slouží.

"Řekl: 'Sdílím je s celou svou společností,'" říká Brotman. "Byl neuvěřitelně transparentní vůči svému týmu, pokud jde o různé procesy a rozhodnutí."

Stanovení jasných cílů a dobré naslouchání jsou dvě z vlastností, které z Dorseyho udělaly "tak efektivního lídra", dodává Brotman, a jsou to vlastnosti, které by měli ostatní lidé usměrňovat ve své práci, pokud chtějí být úspěšní.

"U neuvěřitelných lídrů v byznysu si začnete všímat určitých vzorců," říká Brotman a jako další dva příklady uvádí svého strýce Jeffa Brotmana, spoluzakladatele společnosti Costco, a Howarda Schultze, bývalého generálního ředitele společnosti Starbucks.

Brotman dodává, že tento zvyk psaní poznámek vypovídá o Dorseyho širším přístupu k vedení Twitteru a Blocku. "Vždycky byl tak klidný a jasně říkal, co dělá a proč, když něco věděl, a když něco nevěděl," říká. "Nikdy nebyl emotivní ani nevyzpytatelný - jen stálý a jasný."

Jiní odborníci na vedení chválili rodáka z Missouri za jeho klidný styl vedení. Jeffrey Sonnenfeld, starší proděkan pro studia leadershipu na Yale School of Management, popsal Dorseyho jako "génia, který vám na rozdíl od [generálního ředitele společnosti Tesla Elona] Muska nemusí vmetat do tváře", a jak Sonnenfeld řekl, na rozdíl od zakladatele WeWork Adama Neumanna "se za něj jen nepřetvařuje".

"Je skutečně geniální a oddaný - a zároveň se vyhýbá pokušení marnivosti a okázalosti, které jeho vlastní technologie nabízí některým méně disciplinovaným," řekl Sonnenfeld.

Dorsey odstoupil z funkce generálního ředitele Twitteru v listopadu. Vedení společnosti převzal Parag Agrawal, bývalý technologický ředitel.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články