Rusko tvrdí, že dovoz ze šedého trhu by se letos mohl vyšplhat na 16 miliard dolarů, protože západní sankce zasáhly oficiální obchod

Ruský nepovolený dovoz dosáhl od května 6,5 miliardy dolarů, protože Moskva se snaží najít alternativní zboží mimo dosah západních sankcí.

Ruský nepovolený dovoz dosáhl od května 6,5 miliardy dolarů, protože Moskva se snaží najít alternativní zboží mimo dosah západních sankcí.

To je více než 2 miliardy dolarů v červnu a do konce roku by tato částka mohla vzrůst na 16 miliard dolarů, řekl podle agentury Bloomberg místopředseda vlády Denis Manturov tiskové službě Interfax.

V květnu Kreml spustil program, který umožnil tzv. paralelní dovoz neboli prodej v šedé zóně, který zajišťuje zboží pro ruský trh, aniž by k tomu byla nutná dohoda s jeho původními výrobci, uvádí zpráva.

Ruská ekonomika čelí kvůli invazi na Ukrajinu tvrdým sankcím, včetně zmrazení devizových rezerv, které omezilo mezinárodní obchod. Západní společnosti mezitím také opustily ruský trh, takže firmy a spotřebitelé se musí potýkat s hledáním domácích náhrad nebo alternativních způsobů zásobování.

Poslední týden ruská centrální banka odhadla, že dovoz by se letos mohl propadnout až o 31,5 % z celkového objemu zboží v roce 2021 ve výši 380 miliard dolarů.

Již před invazí na Ukrajinu se Kreml snažil snížit svou závislost na dovozu a místo toho se více spoléhat na domácí dodavatele.

V pondělí Manturov uvedl, že nepovolený dovoz by neměl poškodit místní společnosti. V červenci uvedl, že některé dovozy paralelního zboží by mohly být zrušeny, pokud domácí výrobci dokáží uspokojit místní poptávku.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články